Doslova pár dní nás dělí od pravděpodobné nejvýznamnější události roku 2020 z pohledu společnosti Xiaomi. už 13. února / února prostřednictvím živého přenosu z Číny představí značka svou letošní vlajkovou loď v podobě smartphonů Xiaomi Mi 10 a Xiaomi Mi 10 Pro.
Nové detaily výbavy se objevují každou chvíli
Sledovat svět sociálních sítí v prostředí zainteresovaných značce Xiaomi je v tomto čase velmi náročné. Každou chvíli totiž přicházejí nové informace o připravované vlajkové lodi, a to z různých zdrojů, včetně těch oficiálních.
Kde tu se objeví nový reklamní plakát, díky kterým už máme představu jak bude novinka vypadat. Při detailnějším náhledu na jeden z oficiálních plakátů už víme, že jsou na něm zobrazeny oba připravované smartphony Mi 10 i Mi 10 Pro.
Rozdíl mezi smartphony je jasně patrný mezi zadním druhým a třetím kamerovým snímačem. Verze Pro tam má něco navíc.
To ale není tématem dnešního článku. Rádi bychom přinesli pár informací o základních pilířích výbavy, které bude Xiaomi Mi 10 / Pro obsahovat. Pár dní před představením už víme, že novinka přijde s procesorem Snapdragon 865, Novým typem operační paměti LPDDR5, S úložištěm typu UFS 3.0 i novou technologií WiFi 6. Pojďme se nyní podívat, co tyto prvky výbavy znamenají a jaké výhody přinesou uživatelům.
Qualcomm Snapdragon procesor 865
Už 4. prosince / prosince 2019 jsme se při představení nového vlajkového procesoru z dílny Qualcomm dozvěděli, že právě Mi 10 bude jedním z prvních smartphonů na světě, Který bude vybaven právě tímto čipem.
Nyní pár dní před oficiálním uvedením se zdá, že to bude dokonce první smartphone s tímto procesorem vůbec. Nová čipová sada přinese kromě podpory 5G mobilních sítí i neskutečný výkon. O specifikacích Snapdragonu 865 jsme již přinesli podrobnější informace v nedávném článku a nyní již víme, že je nejlepším základem špičkového smartphonu.
Operační paměť LPDDR5
V únoru / únoru 2019 vydala společnost JEDEC (Solid State Technology Association) standard nízké spotřeby u paměti LPDDR5. O rok později je paměť LPDDR5 konečně úspěšně komercializována. Po špičkovém procesoru bude i RAM LPDDR5 debutovat v Xiaomi Mi 10. Co tedy tato inovace přináší?
V první řadě je to zásadní zvýšení přenosové rychlosti. Díky režimu více skupin bank se do zařízení LPDDR5 přidávají další paralelní datové cesty, což zvyšuje šířku pásma dat a zvyšuje výkon.
Ve srovnání s předchozí generací LPDDR4 je rychlost přenosu dat LPDDR5 výrazně zvýšena. Rychlost přenosu skočila z 3200 Mbps na 5500 Mbps, což je specifikace paměti s nejvyšší rychlostí v současnosti.
Nejvýkonnější mobilní platformy současnosti využívají RAM typu LPDDR4x s maximálním přenosem dat na úrovni 4266 Mbps. Při následujícím upgrade modulu LPDDR5 se očekává až 30-procentní navýšení výkonu na hodnotu až 6400 Mbps.
Druhou klíčovou vlastností LPDDR5 je úspora energie. Ve srovnání s LPDDR4X je napájecí zdroj VDD2 při LPDDR5 rozdělen na VDD2H a VDD2L. Napětí bylo při VDD2H sníženo z 1,1 V na 1,05 V a při VDDQ z 0,6 V na 0,5 V.
Zároveň nově přidané funkce označované jako DVSFS a DVFSQ dynamicky upravují pracovní napětí podle provozní frekvence a při nízkých rychlostech přepínají VDD2H a VDDQ na níže 0,9V (VDD2L) a 0,3V, což je další forma snížení spotřeby energie.
Kromě toho, při vysokorychlostních výpočtech modulu LPDDR4x tento pracuje na frekvenci 2 133 MHz, kterou je třeba neustále udržovat, což prakticky zvyšuje spotřebu energie. Inovativní zapisovací cyklus WCK v modulu LPDDR5 sníží frekvenci, když se operace čtení nebo zápisu zastaví, čímž šetří energii.
Podpora 5G mobilních sítí, větší fotografické snímače, kvalitnější fotografie, videa ve vysokém rozlišení i graficky náročné hry a aplikace si přímo vyžadují vysokorýchlosné datové přenosy. LPDDR5 tak není pouze žádoucím standardem nové vlajkové lodi Xiaomi Mi 10, ale brzy se stane i standardem doby.
Úložiště UFS 3.0
Celá série Mi 10 je standardně dodávána s úložištěm typu "Flash paměť UFS 3.0". UFS 3.0 je nejnovější generací av současnosti nejrychlejší flash pamětí. Zdvojnásobuje rychlost předchozí generace UFS 2.1, ale snižuje spotřebu energie, což splňuje základní potřeby špičkových smartphonů v éře 5G.
Zpracování dat uvnitř mobilního telefonu je vlastně přenosový proces. Je to jako přeprava zboží. Pokud používáš raketu na přepravu v první části cesty, použití ručního vozíku v druhé části by výhodu rychlé přepravy zcela anuloval.
Série Mi 10 je vybavena flash pamětí UFS 3.0, která odpovídá výkonu Snapdragonu 865 a operační paměti LPDDR5. Rozhraní UFS 3.0 dosahuje rychlost přenosu dat na úrovni až 2900 MB/s, Což zdvojnásobilo výkon v porovnání s rychlostí 1 450 MB / s při UFS 2.1.
Xiaomi Mi 10, standardně vybaven UFS 3.0, podporuje i technologii vylepšení zápisu Napište Turbo, Která poskytuje stabilní vysokorychlostní rychlost zápisu. Nejrychlejší sekvenční rychlost zápisu může dosáhnout až 730 MB / s.
Z naměřených údajů je zřejmé, že Xiaomi Mi 10 vybaven UFS 3.0 flash pamětí má ve srovnání s předchozím modelem Xiaomi Mi 9 výrazné zvýšení výkonu čtení a zápisu.
Rychlost postupného čtení je dvakrát vyšší než v případě Xiaomi 9 a sekvenční rychlost zápisu je až 3,9 krát vyšší než u předchůdce. Rychlost náhodného čtení a náhodného zápisu je 1,7 krát vyšší než u Mi 9.
Při testu kopírování komprimovaného souboru velkého 11,17 GB v telefonu Xiaomi Mi 10 Pro byl dosažen čas 23 sekund a celková rychlost se v podstatě udržovala na stabilní hodnotě 500 MB / s. U Mi 9 to trvalo asi 60 sekund a rychlost se pohybovala mezi 145 MB / s až 335 MB / s.
Kromě rozdílu v rychlosti rozhraní je rozdíl iv úspoře energie. Napájení VCC pro částice flash paměti se snížilo z 2,9 V na 2,5 V a VCCQ napájení hlavní regulace se přímo snížilo z 1,8 V na 1,2 V.
Výsledky testů ukazují, že spotřeba energie na GB / s sekvenčního čtení UFS 3.0 je o 60% nižší jako UFS 2.1 a spotřeba energie na GB / s sekvenčního zápisu je o 48% nižší než UFS 2.1.
Nová technologie bezdrátové sítě WiFi 6
Normy série 802.11 vydané v IEEE se dají rozdělit do šesti generací. Nejnovější síť 802.11ax se nazývá WiFi 6 a maximální rychlost přenosu může dosáhnout 9,6 Gbps. to je 2,7-násobek sítě WiFi 5 - 802.11ac uvedené v roce 2012 a 16-násobek WiFi 4 - 802.11n uvedené v roce 2009.
Tak jako nová technologie operační paměti či úložiště, i šestá generace WiFi dokáže ušetřit energii. integrovaná technologie TWT koriguje v zařízení režim spánku v případě když komunikace není nutná, čímž výrazně přispívá k úspoře energie.
TWT přitom zaručuje, že zařízení je stále v pohotovosti a uživatel i přes šetření energie nezmešká přijatý email či důležitou zprávu.
Díky novým technologiím 8 x 8 MU-MIMO a OFDM jsou smartphony či jiná zařízení s WiFi 6 schopné dosáhnout efektivně zrychlení iv přetížených oblastech s veřejným přístupem jako jsou letiště, nákupní centra a podobně.
Xiaomi Mi 10 bude prémiový smartphone
Jako vidíš výrobce Xiaomi integruje do své nové vlajkové lodi ty nejlepší prvky výbavy současnosti. Možná se ti zdají některé součásti predymenzované a nepotřebné a máš dojem, že zbytečně prodraží celý smartphone.
My jsme se snažili poukázat na to, že pouze výkonný procesor by bez vysokovýkonné operační paměti a nového typu úložiště nedosahoval ani průměrnou hranici svého výkonu.
Když vývojáři chtěli vybavit smartphone nadstandardní soustavou kamer s nadprůměrnými funkcemi, musela být do zařízení integrována i další vysokovýkonná a špičková výbava. Bez ní by se totiž využívání jednotlivých funkcí smartphonu stalo spíše tragédií než požitkem.
Nás tyto inovace samozřejmě těší a rovněž to, že právě nová vlajková loď od Xiaomi bude letos nastavovat laťku i pro zařízení jiných výrobců.
Nejnovější zprávy o Xiaomi Mi 10 posíláme i e-mailem. ?