Xiaomi Mi Note 10 recenze: 108 MPx fotoaparát má smysl!
Recenze

[RECENZE] Xiaomi Mi Note 10: 108 MPx fotoaparát je neskutečný, ale telefon má jednu nedokonalost

Čínské Xiaomi bylo dlouhá léta kritizováno za nedostatečnou kvalitu fotoaparátů v svých modelech. Kvalita fotek i videí za konkurencí zaostávala poměrně výrazně, ale výrobce zakročil. Vklad nemalé peníze a vybudoval vlastní divizi pouze na vývoj mobilních fotoaparátů. Dnes jednu provozuje iv Evropě, a to ve Finsku.

Poslední dva roky začíná tato velká investice přinášet své ovoce a Xiaomi smartphony jsou kvalitou fotek již mnohem blíže drahé konkurenci. nedávno představený Xiaomi Moje poznámka 10 překvapil celý technologický svět, když jako první přišel se 108 MPx "penta" fotoaparátem.

Legendární série smartphonů Mi Note se tak odklonila od původního záměru vytvořit konkurenci pro Galaxy Note smartphony od Samsungu. Navíc Mi Note 10 je nástupcem modelu Mi Note 3, který byl představen v roce 2017. Xiaomi tak v označení přeskočilo 7 modelů, no proč, to už netušíme.

Nám se však tento očekávaný kousek podařilo získat na test a přinášíme ti jednu z prvních slovenská recenzí. Jde o opravdu kvalitní fotosmartfón nebo jen marketing? To se už dočteš v naší detailní recenzi.

Kde jsme ho koupili my

Ještě předtím, než začneme se samotnou recenzí ovšem, ti dáme vědět několik informací o samotné koupi. V době, kdy jsme ho objednávali my, byl exkluzivně dostupný jen u prodejce Gearbest.com s velmi slušným kupónem.

Nejlepší kupóny najdeš zde 👇

Chci slevu na Mi Note 10

Objednali jsme 7. listopadu / listopadu a 21.11. už byl u nás na stole. Pro doručení jsme zvolili EU Priority Line a trvalo tedy jen 14 kalendářních dní, což je na dodání z Číny velmi slušné.

Skladové zásoby modelu Mi Note 10 u prodejce Gearbest

Zajímavostí je, že Gearbest na Mi Note 10 nabízí záruku až 2 roky, což dosud nebylo zvykem. Navíc, v případě poruchy si můžeš záruku uplatnit v evropském servisním centru, zasílat do Číny tak telefon nemusíš.

Standardní balení s příslušenstvím je již klasikou

Xiaomi Mi Note 10 přichází v černé krabičce s velkým nápisem 10, který je součástí jeho názvu. V balení najdeme kromě smartphonu i solidní ochranný kryt. V případě naší černé verze mobilu jde o černý pryžový kryt.

Kryt je dostatečně hrubý na to, aby perfektně překryl výrazně vystupující zadní fotoaparát. Balení dále obsahuje klasický USB Type-C kabel, velmi milým překvapením je rychlá 30 W nabíječka, což není zvykem v základním balení.

Nechybí ani standardní manuály či svorka na otevření zásuvky pro SIM karty. Ten neobsahuje výřez pro microSD kartu, nabídne však DualSIM funkcionalitu (nánosů + dual stand-by režim).

Z konstrukce cítit luxus

Jakmile po vybalení uchopíš Xiaomi Mi Note 10 do ruky, pocítíš, že nejde o žádný levný smartphone. Jeho konstrukce je zpracována špičkově a tvoří ji převážně sklo. To je na zadní straně, z přední strany jde o 3D zahnutý displej.

Xiaomi Mi Note 10 recenze

Vše pohromadě drží kvalitní kovový rám s matnou povrchovou úpravou a zrezranými hranami. Designově jde o velmi podobný smartphone konkurenčnímu Huawei P30 Pro, takže Xiaomi se znovu inspirovalo, ale tentokrát u svého čínského konkurenta.

My jsme zvolili elegantní černou barvu telefonu, ale k dispozici je i výrazná zelená a krásná bílá barva. Vybere si tak každý.

Co se týče rozměrů a hmotnosti, Mi Note 10 rozhodně není nejlehčí smartphone. Rozměry se zastavili na hodnotě 157,8 x 74,2 x 9,7 mm a hmotnost činí 208 gramů. Rozhodně tedy nejde o kompaktní smartphone a uživatelé s menšími dlaněmi mohou mít problém ho ovládat jednou rukou. Vyšší hmotnost je však opodstatněná masivní baterií.

Xiaomi Mi Note 10 recenze

Přední stranu tvoří velký 6,47 "displej s efektním 3D zahnutím. Chrání ho ochranné sklo Gorilla Glass 5 a na vrchní straně obsahuje pomalu vymírající výřez pro self fotoaparát. Výřez je menších rozměrů a při používání velmi nepřekáží.

Nad fotoaparátem se ještě nachází velmi hlasitý reproduktor pro telefonování, který poskytuje čistý zvuk. Spodní strana je prázdná, má jen úzkou bradu. Celkově zevně smartphone působí fakt prémiovou, kvalitní skleněná konstrukce a zahnutý displej potěší milovníky luxusu.

Co se týče rozložení prvků, to je už klasické, na jaké jsme u Xiaomi zvyklí. Levá strana obsahuje tlačítko napájení, na nad ním jsou tlačítka hlasitosti. Slot na dvojici nános karet je rovněž na této straně a pravá strana tak zůstala zcela prázdná.

Spodní hrana obsahuje mono reproduktor, USB Type-C konektor a Xiaomi tentokrát nezapomnělo ani 3,5 mm audio jack. Na protější vrchní hraně najdeme IR senzor pro ovládání domácích spotřebičů a mikrofon.

Zadní strana ukrývá klenot tohoto smartphonu - 108 MPx "penta" fotoaparát. 5 snímačů ve vertikálním uspořádání spolu s dvojicí duálním LED blesků.

Xiaomi Mi Note 10 recenze

Tento monstrózní fotografický setup zabírá slušný prostor a fotoaparáty výrazně vystupují. Bez použití krytu je smartphone na rovném povrchu, například na stole jako houpačka. Určitě doporučujeme použít přibalený ochranný kryt.

Konstrukce je tedy (téměř) dokonalá. Někomu však při takto prémiovém smartphonu může chybět certifikace vůči vodě a prachu, která by si tu místo určitě našla.

Na displej je radost se dívat

6,47 "AMOLED panel se svítivostí 600 nýtů, kontrastním poměrem 400 000: 1, FullHD + rozlišením 2340 x 1080 pixelů, hustotou pixelů 405 ppi či barevnou škálou 103% NTSC. Nechybí také funkce dvojitého poklepání pro rozsvícení displeje, ale také zvednutí zařízení se stejnou funkcionalitou.

Xiaomi se v případě displeje Mi Note 10 opravdu vyhrálo. Kvalitní AMOLED panel obohatilo o efektní 3D zahnutí, které "protahuje" displej až k hranám konstrukce. Při procházení domovskými obrazovkami je toto zahnutí viditelné snad nejvíce a vytváří opravdu zajímavý "vodopádový" efekt.

Toto jsou hlavní parametry displeje v Mi Note 10. Možná ti některé údaje nic neříkají. V realitě jde však o přímo nádherný zobrazovací panel, na který je radost se dívat. Má krásné barvy, výborné pozorovací úhly a vysoký jas na přímém Slunci. Při používání v noci zase neškodí očím a Xiaomi si zaslouží pochvalu za vyvážení maximální a minimální úrovni jasu.

K dispozici je i ambientní režim pro zobrazení času a oznámení, což je praktická funkce. Výrobce se velmi chlubí zahnutými hranami displeje. Působí to skutečně prémiovou, po vzoru vlajkových modelů. Reálné využití této funkce je však sporné. Barevné podání, ale i text je v okrajích deformovaný.

Výkon je zmiňovanou nedokonalostí

V útrobách zařízení se nachází osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 730G (2 x 2,2 GHz Kryo 470 Gold + 6 x 1,8 GHz Kryo 470 Silver). Jde o poměrně nový čip zaměřený na mobilní herní výkon, ale smartphone se přesto místy zadýchá.

Právě procesor byl ihned po představení novinky fanoušky kritizován snad nejvíce. Mírně skeptičtí jsme byli i my, protože už jen zpracování 108 MPx fotografií by si ptalo vlajkový Snapdragon procesor. Část o výkonu a plynulosti smartphonu rozdělili, protože telefon testovali dva naši testeři a mají odlišné pohledy.

Hodnocení výkonu od testeru Jura:

Xiaomi Mi Note 10 jsem používal během naší 10-denní pracovní cestě v Číně opravdu intenzivně. Jednak jsem chtěl vyzkoušet, co všechno zvládne a také jsem ho prostě potřeboval používat.

Během celého pobytu jsem používal mobilní data na čínské SIM kartě, neustále jsem měl zapnuté VPN, hot-spot jsem internet ostatním členům "posádky", velmi mnoho jsem fotil i natáčel, používal sociální sítě.

Musím říci, že mé pocity z výkonu jsou velmi smíšené. Při tak náročném používání smartphone často nestíhal, prostě "sekal". Třikrát se mi dokonce stalo, že zcela zmrzl a musel jsem ho natvrdo restartovat. Uživatelům Xiaomi smartphonů jsem dlouhá léta, toto se mi ještě nikdy nestalo a ani bych to od Xiaomi neočekával.

Setkával jsem se i se zpomaleným fotoaparátem, už jen při zapnutí aplikace fotoaparátu nejprve obraz sekl a až potom naběhl. Focení 108 MPx fotek je pomalé, trvalo i 2-3 sekundy, dokud uložilo fotku. Později jsem se setkal is dlouhým vytvářením klasických fotek a zamrzáním galerie při prohlížení fotek či videí.

Na druhé straně jsem velmi rád za masivní baterii, která mě častokrát podržela a zvládla celý můj náročný den v Číně. Nepotřeboval jsem žádnou power banku.

Musím však říci, že po příchodu domů a odinstalování VPN aplikace problémy se zamrzáním systému přestali. Při běžném používání v domácích či kancelářských podmínkách je telefon velmi plynulý. Problémy mu dělá náročnější používání.

Hodnocení výkonu od testeru Slava:

Občasné zaváhání není vysloveně vinou procesoru či jiného hardwaru. Pozoroval jsem ho zejména při častém využití aplikace fotoaparátu a zpracování fotografií v galerii. Doslova si to při dané výbavě ptá výkonnější model Snapdragon 855, resp. 855+.

Herní výkon rozhodně není špatný a napomáhá tomu i přítomen grafický akcelerátor Adreno 618.

Samotný procesor tak zůstává mírným zklamáním, výsledky AnTuTu "benchmark" testů si můžeš prohlédnout v galerii výše.

Tentokrát bez microSD karty

Po stránce paměti smartphonu je k dispozici v současnosti již poměrně rozšířených 6 GB RAM, vzhledem k Výpočetní výkonu zejména v oblasti fotoaparátu bychom si uměli představit i lepší optimalizovanou verzi s 8 GB RAM. Škoda.

Interní úložiště je místo, kde se nešetřilo a výrobce v dané ceně nabízí 128 GB. To je dostatečná kapacita pro drtivou většinu uživatelů a to v případě, že nefotí výlučně všechny fotografie v plnohodnotném rozlišení 108 MPx.

My jsme s kapacitou úložiště problém neměli. Po prvním zapnutí si systém Android a nástavba MIUI odkrojí necelých 11 GB a po nainstalování přibližně tří desítek aplikací jsme měli v telefonu stále slušných 114 GB volného prostoru. Je však třeba myslet na to, že smartphone nepodporuje rozšíření o paměťovou microSD kartu.

Čtečka v displeji se nenechá zahanbit

Senzor pro snímání otisků prstů je umístěn pod displejem a nenarušuje tak celkový design zařízení. Jeho umístění je zvýrazněno světelným efektem podobně, jakož i samotné využití. Jde o optický senzor a přestože nedosahuje rychlostí na standardní snímače umístěné na zadní straně, není to vůbec špatné.

Dalo by se říci, že jde o to lépe, co se aktuálně na trhu prodává ve formě senzoru pod displejem. S rozpoznáním jsme neměli problém, to je dobrá zpráva. Nějaký ten moment čekání je však stále přítomen. Rovněž zhoršené a problematické je rozpoznání mírně vlhké nebo mastné pokožky.

Nechybí Android 9 Pie a nejnovější nástavba MIUI 11

Software je neméně důležitý v každém Android smartphonu. V tomto případě tu máme stále Android 9 Pie, Na aktualizaci s nejnovější verzí Android 10 se stále čeká. Přesto zařízení obsahuje bezpečnostní balíčky společnosti Google k 01.11.2019, což je dobrou zprávou a chybí tak jen prosincová aktualizace.

Kromě samotného systému nechybí ani nová nástavba s označením MIUI 11.0.11. Nejnovější verzi jsme si aktualizovali právě během testování, za tuto podporu výrobce rozhodne chválíme. V rámci aktuální verze nechybí plnohodnotný tmavý režim, který dokáže i jemně šetřit baterii v případě AMOLED panelů, nechybí také aktualizován font, zvuky zařízení a další vylepšení.

Systém jako takový je tedy pravidelně aktualizován a je vhodně optimalizován. Nežádoucí sekání či zpomalené chování zařízení jsme zaznamenali jen s již zmíněným využitím aplikace fotoaparátu resp. galerie fotografií při jejich zpracování.

108 MPx "penta" fotoaparát má smysl

Ve výbavě smartphonu se nachází hned pětice zadních fotoaparátů, což je v dané cenové kategorii rozhodně nestandardní. Právě fotoaparát je největším lákadlem tohoto smartphonu.

Vše startuje 25 mm hlavní 108 MPx (f / 1.7) snímač, který zajistí opravdu detailní fotografie s nádhernou a hlavně přirozenou hloubkou ostrosti.

Drtivá většina uživatelů přesto využije spíše automatický režim, který produkuje 16 MPx fotografie z hlavního snímači prostřednictvím známé technologie skládání pixelů.

Mezi ostatními fotoaparáty se nachází i 50 mm 12 MPx (f / 2.0) teleobjektiv s laserovým zaostřováním a dvojnásobným optickým zoomem, 5 MPx (f / 2.0, upscale na 8 MPx) snímač pro využití až 5-násobného optického zoomu, 20 MPx širokoúhlý objektiv (f / 2.2), ale také "jen" 2 MPx "makro" senzor.

Video je možné natáčet v rozlišení až 2160p (30 fps), o něco lepší stabilizaci však nabízí 1080p video (60 fps). Nechybí časosběrný záběr, zpomalené video, ale i HDR či panorama.

Trojice zadních fotoaparátů poměrně výrazně vystupuje z těla zařízení v jednom modulu, další dva snímače se nacházejí pod tímto modulem, možná až příliš nízko. Jejich umístění na zadní straně si doslova ptá nechtěné doteky prstem.

Vystoupení zadního fotoaparátu je výrazné

Při focení širokoúhlým snímačem se nám často stávalo, že jsme nechtěně prstem překrývaly snímač fotoaparátu. Umístění tohoto snímače mohlo být vyšší.

Přední kamera obsahuje rozlišení 32 MPx (f / 2.0) a nachází se na přední straně ve výřezu v displeji. Nabízí rovněž HDR, ostré fotografie a natáčí 1080p video (30 fps). Samotné fotografie jsou na velmi dobré úrovni po stránce ostrosti a detailů, barvy jsou reálné a možná až příliš neutrální.

V DxOmark je druhý na světě, jaká je realita?

Pokud sleduješ dění kolem modelu Mi Note 10, určitě si slyšel o jeho hodnocení v renomovaném testu DxOmark. Testeři mu udělili celkem 121 bodů, čímž se umístil na druhé příčce ve světovém měřítku. Před ním je jen model Huawei Mate 30 Pro, nepředběhl ho dokonce ani dražší iPhone 11 Pro Max.

Xiaomi Mi Note 10 je v žebříčku označen jako Xiaomi Mi CC9 Pro (čínská verze)

Je však třeba poznamenat, že v DxOmark testovali verzi Xiaomi CC9 Pro Premium (v Evropě jako Mi Note 10 Pro), která má o něco lepší hlavní snímač. 108 MPx senzor v tomto modelu se skládá z 8P čoček, zatímco klasický model Mi Note 10 má 7P čoček. Více čoček přispívá k lepší propustnosti světla a noční fotky jsou tak o něco kvalitnější.

Dobře, teorii máme za sebou, jaká je praxe? Při vytváření prvních fotografií s Mi Note 10 a jejich následném zhlédnutí na displeji telefonu jsme extra nadšení z kvality nebyly. Při zobrazení na velkém monitoru počítače je však výsledná kvalita velmi vysoká, až úchvatná!

12 032 x 9 024 px

Fotky jsou velmi ostré, zejména v případě hlavního snímače. Fotoaparát v základě vytváří 27 MPx fotky, pro focení 108 MPx fotek je třeba přepnout na jiný režim. Jak jsme již zmínili, ukládání těchto fotek zabere 2-3 sekundy, ale výsledek stojí za to. Níže najdeš několik příkladů, co přesně znamená rozlišení 12 032 x 9 024 px.

Výřezy ve fotografiích jsou po 100-procentním přiblížení.

noční fotografie

Klasické denní fotografie zvládá Mi Note 10 levou zadní a proto se jim nějak speciálně věnovat nebudeme. Zaměříme se na noční fotografie, kde má mnoho smartphonů problémy. Můžeme říci, že i ve špatných světelných podmínkách si telefon vede opravdu dobře. Samozřejmě, nějaký šum se najde, ale obecně jsou fotografie velmi ostré.

Fotografie v recenzi jsou zmenšené, v plné kvalitě jejich najdeš v odkazu níže.

Zabudovaný noční režim doporučujeme používat s rozumem - ne vždy je výsledná fotka lepší než v klasickém režimu. Noční režim má tendenci prosvětlit některé objekty a fotky nejsou tak kontrastní.

50násobný zoom

Specialitou fotoaparát v Mi Note 10 je i teleobjektiv, který nabízí nejen 5-násobný optický zoom bez ztráty kvality, ale i šílený 50-násobný digitální zoom. Je sporné, zda fotky s tímto zoomem jsou vůbec použitelné, ale ukázku můžeš vidět níže.

Video má úžasnou stabilizaci

Video kamera je jednou z nejlepších částí fotoaparátu Mi Note 10. Stabilizace videa je přímo úžasná, až evokuje dojem, že video je natočeno gimbalom. Už jen při chození a držení telefonu v ruce je obraz stabilizovaný opravdu excelentně.

Trochu zamrzí podpora pouze 4K videa při 30 fps, v této cenové kategorii bychom od Xiaomi čekali už 60 fps. No tady je kamenem úrazu znovu procesor. FullHD video při 60 fps má však lepší stabilizaci, jak zmiňované 4K video.

Závěrečné hodnocení fotoaparátu

Abychom to tedy nějak shrnuli. V kategorii smartphonů do 400 € určitě nic lepšího neseženete. Fotoaparát však opravdu dokáže konkurovat i světovým vlajkovým lodím, jakým je Huawei Mate 30 Pro, iPhone 11 Pro či Galaxy Note 10.

Jde o vynikající fotografické výsledky a to platí i při fotografiích ve zhoršených světelných podmínkách. Je cítit, že výrobce skutečně investoval po stránce fotografické výbavy. Zamrzí možná horší "makro". Opatrně však s plnohodnotnými 108 MPx fotografiemi, jedna taková fotografie zabere přibližně 15 - 20 MB.

Originální fotky v plném rozlišení jsou k dispozici na následujícím odkazu.

Další fotografie v originálním rozlišení z našeho výletu v Číně najdeš na tomto odkazu.

V galerii přinášíme náhled fotografií pořízených za denního světla, fotografie vyhotovené za zhoršených světelných podmínek, plnohodnotné 108 MPx, ale i širokoúhlé a "makro" fotografie.

Konektivita bez problémů

Po stránce konektivity nemáme prakticky žádné výhrady. Smartphone nabízí plnohodnotné LTE sítě i pro Slovensko a Česko, nechybí tedy ani u nás používané LTE B20 pásmo (800 MHz).

Nemůže chybět ani čip NFC pro praktické bezkontaktní platby mobilem například prostřednictvím služby Google Pay.

Xiaomi Mi Note 10 recenze

Z další výbavy nechybí Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, Bluetooth 5.0 A2DP LE s podporou aptX HD, GPS, A-GPS, GALILEO či GLONASS, ale i infračervený port pro ovládání domácí elektroniky či FM rádio.

Obrovská a nadstandardní 5260 mAh baterie

Tloušťka a váha zařízení se projevila v tom nejvíce pozitivním smyslu, Mi Poznámka 10 dostal do výbavy skutečně nadstandardní baterii s celkovou kapacitou 5260 mAh. Ano, herní zážitek i náročný fotoaparát si vyžádají svou daň, přesto toto skutečně nebude jen jednodenní smartphone.

Při standardním využití jsme nabíječku vyhledávali až druhý den odpoledne. A to ne ledajakou, ale tu z balení s rychlým nabíjením o výkonu až 30W. Oproti vlajkovým konkurentem absentuje funkce bezdrátového nabíjení, s tím je třeba počítat.

Výdrž baterie při klasickém používání:

V našem případě zahrnovalo standardní využití skutečně aktivní využívání sociálních sítí, hodinové telefonování, hodinové sledování 1080p videí a příležitostné hraní her. Vášnivý fotograf nebo hráč může zaznamenat o něco nižší výdrž, přesto samotnou výdrž a také použitý akumulátor rozhodně chválíme. Palec nahoru.

Výdrž baterie při náročném používání (VPN, neustále mobilní data, hot-spot, GPS navigace, sociální sítě, prohlížení internetu):

Závěrečné hodnocení: Špičkový fotosmartfón není pro každého

Náročnému uživateli bude rozhodně chybět výkon navíc, to je fakt. Avšak tento smartphone má hlavní výhody někde jinde.

Jde o špičkovou fotografickou výbavu, krásný AMOLED displej a opravdu velká kapacita baterie. Na druhé straně absentuje podpora IP certifikace pro zvýšenou odolnost a také bezdrátové nabíjení.

Xiaomi Mi Note 10 Global

Pokud jsou tedy pro tebe mobilní fotografie důležité a zároveň si potrpíš na kvalitní a prémiové zpracování zařízení, nový smartphone Mi Poznámka 10 je rozhodně modelem pro tebe určeným.

 
Odebírat
Upozornit na
host

0 komentářů
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře