Inteligentní hodinky od společnosti Amazfit se staly populárními zejména díky výbornému poměru cena / výkon. Neméně důležitou je i série Stratos, která zpočátku zaujala zejména širokou škálu amatérských sportovců.
V pořadí již třetí generace s označením Amazfit Stratos 3 opět přináší velmi lákavou výbavu za poměrně nízkou cenu.
My jsme si tyto hodinky zakoupili prostřednictvím známého mezinárodního prodejce z Číny, samozřejmě v evropské verzi a přinášíme ti detailní recenzi.
Chci slevu na Amazfit Stratos 3
Standardní balení od Amazfit
Pokud si hodinky objednáš, jako první tě přivítá standardní tmavá krabička s vyobrazením hodinek či logem společnosti Amazfit. Bílé balení, které se následně vysune, je vyhotoveno z tvrdého papíru.
Na samém vrchu balení najdeš samotné hodinky Amazfit Stratos 3 přelepené ochrannou fólií, přímo i s přiloženým silikonovým černým páskem.
Níže se nacházejí dvě přihrádky, jedna slouží na návod a ta druhá následně na specifickou nabíječku s plnohodnotnou USB-A koncovkou.
Kvalitní zpracování si cenu obhájí
Tělo hodinek je zpracováno z odolného kovového materiálu s typickým jakýmsi "karbonovým" designem po vzoru předešlého modelu Stratos 2. Nevypadá to však špatně a jen to podtrhuje mohutné zpracování těla.
Na přední straně se nachází reflektivní displej, který je velkým lákadlem tohoto modelu, zejména z pohledu outdoorových sportovců.
Okolo displeje se nachází poměrně hrubý ciferník s vyobrazením hodin a minut, na pravém boku jsou následně umístěny tlačítka pro ovládání hodinek.
Vrchní a větší je tlačítko výběru SELECT, pod ním je dvojice tlačítek pro pohyb v menu nahoru a dolů, a nižší je opět o něco větší tlačítko BACK pro pohyb zpět v menu hodinek. Tlačítka jsou rovněž kovové a obsahují i popis svých funkcí.
Levá strana je prázdná a horní a dolní hrana obsahuje uchycení silikonového řemínku. Úchyt je však standardní a tak si můžeš řemínek vyměnit za jakýkoliv jiný v daném rozměru 22 mm, který se ti bude líbit.
Spodní strana obsahuje konektory pro nabíječku, ale i hladkou skleněnou část, na které je umístěna skupina senzorů. Jde například o senzor pro měření srdečního tepu, který může být pro cílovou skupinu hodinek mimořádně důležitý.
Voděodolnost až 5ATM
Šířka samotných hodinek se zastavila na hodnotě 48,6 mm, tloušťka následně na hodnotě 13,4 mm. Váha následně činí něco více než 40 gramů (bez řemínku).
Výrobce neváhal a zapracoval i na odolnosti hodinek. Mohutné tělo z nerezavějící oceli obsahuje certifikaci 5ATM, což znamená, že hodinky zvládnou ponoření pod vodní hladinu až do hloubky 50 metrů, což je rozhodně dobrá zpráva.
Samotná konstrukce hodinek je velmi pevná, neobáváme se o jejich rychlé poškození a vzhledem k jejich ceně jde o opravdu poctivý kus kovového příslušenství.
Reflektivní displej je stvořen pro exteriér
Výrobce tyto hodinky vybavil 1,34 "" Full Moon "displejem, který má kulatý tvar a rozlišení 320 x 320 pixelů. Jde o reflektivní panel, který potěší zejména v exteriéru na slunečním světle.
Reflektivní panel totiž velmi dobře reaguje na přímém slunečním světle. Ačkoli v interiéru se může zdát displej trochu tmavý nebo s nižším jasem, na přímém slunečním světle je situace přesně opačná, obraz je jasný a ostrý, přičemž všechny prvky domovské obrazovky jsou velmi dobře čitelné.
Použitý panel sice nebývá zcela standardem, ale jsme rádi, že výrobce vsadil na takovou verzi právě při sérii hodinek Stratos.
Na druhé straně, maximální jas displeje nedosahuje úroveň kvalitního AMOLED panelu a barvy jsou mnohem "vyblednutejšie". Ten je použit například v modelech Amazfit GTR nebo GTS.
Mobilní aplikace Amazfit je dobře známa
Pokud si chceš inteligentní hodinky propojit se smartphonem, budeš potřebovat dobře známou aplikaci Amazfit, kterou najdeš na stažení jako v Obchodě Play pro Android, tak i App Store pro iOS.
Na instalaci aplikace tě upozorní hodinky při prvním zapnutí. Pro následnou synchronizaci je potřeba naskenovat QR kód z hodinek. Hodinky jsou s aplikací propojeny prostřednictvím technologie Bluetooth 4.2.
Do aplikace se můžeš přihlásit Xiaomi účtem nebo Gmailem či Facebook účtem. Populární aplikace má nový design a jednoduché, přehledné prostředí, zobrazuje aktuální údaje shromážděné hodinkami a také stav energie hodinek.
Nechybí možnost sledování paměti hodinek, ale i nastavení. V nich si můžeš přizpůsobit jednotlivé uspořádání obrazovek, resp. "Widgetů" na hodinkách.
V průběhu testování jsme dokonce obdrželi i aktualizaci od výrobce. Jde o aktualizaci systému Amazfit OS pro hodinky Amazfit Stratos 3 na verzi s kódovým označením 4.2.3.0.
Aktualizace přináší řadu novinek, jakož i podporu širšího množství sportů iv režimu Ultra (zajistí lepší výdrž), např. indoorové cyklistika, lezení a plavání v bazénu.
Velký počet fitness monitorovacích funkcí
Mohutná konstrukce, samotný hardware, ale i software poukazují zejména na sportovní zaměření hodinek. Nasvědčuje tomu i množství monitorovacích funkcí, které hodinky nabízejí.
Kromě dnes již poměrně standardního měření srdečního tepu nabízejí tyto hodinky i monitorování maximální absorpce kyslíku (VO2 Max) a také zatížení (TD).
Už od výroby je k dispozici i podpora pro množství sportovních aktivit. Pro každého uživatele je tak k dispozici běh, chůze, cyklistika v exteriéru, plavání v bazénu, plavání na otevřené vodě, běh na běžeckém pásu, stacionární cyklistika v interiéru, cvičení na veslovacím trenažéru, fitness cvičení, turistika, lezení, triatlon, lyžování, tenis, fotbal, skákání na švihadle a další.
Potěší i program "multisport", který zaznamená údaje z aktuální aktivity, kterou právě vykonáváš.
Jemně odlišné ovládání, nechybí GPS
Pokud si byl zvyklý na komfort používání modelů Amazfit GTR nebo GTS, jejich AMOLED displej, široké pozorovací úhly a dané ovládání, v tomto případě tě čeká jemná změna. Displej jako takový je nastaven na ciferník od výroby s údaji o pohybu, času, data či počasí.
Jde o poměrně přehledný widget, který zatažením dolů změníš na aktuální statistiky a dále na nabídku měření tepu. Opačný pohyb tě dostane do lišty s rychlými nastaveními.
Tato lišta nabízí regulaci jasu, přechod do nastavení, stav baterie a několik dalších užitečných informací. Ze základní obrazovky nalevo se zobrazí přehrávač hudby s možností ovládání a názvem skladby.
Napravo se nachází menu s vestavěnými aplikacemi a prakticky všemi službami, které hodinky nabízejí. Nechybí seznam sportů, počasí, budík, stopky, kompas či služba nalezení telefonu a další.
Seznam sportů je přehledný a rychle z této nabídky je možné i odstartovat monitoring dané aktivity. Hodinky nabízejí řadu senzorů jako barometr, gyroskop, ale obsahují i GPS.
Lokalizace byla rychlá a přesná, nezaznamenali jsme žádné problémy při používání. Stejně tak dobře fungovalo i ovládání systému pomocí bočních hardwarových tlačítek.
Takto to vypadá v menu hodinek:
Sportovní aktivita i bez smartphonu
Nevynechali jsme ani test záznamu sportovní aktivity, což je primární funkcí hodinek Amazfit Stratos. V našem případě se jednalo o vnější cyklistiku, kterou jsme zvolili i na hodinkách.
Po volbě sportovní aktivity se zobrazí úvodní obrazovka, kdy probíhá lokalizace GPS polohy a můžeš provést poslední nastavení. Nacházely jsme se na ulici mezi rodinnými domy a GPS poloha najela přibližně po 1 minutě. Následně jen odstartovat aktivitu a hodinky začnou zaznamenávat.
Po dokončení aktivity ti zobrazí kompletní statistiky, jako průměrnou rychlost, stoupání, údaje o tepu, ale i spálené kalorie či hodnotu VO2 Max. Tyto údaje se zobrazí přímo na displeji v hodinkách a ukládají se do paměti.
Kromě toho se synchronizují s aplikací Amazfit, ve které si následně můžeš všechny statistiky sledovat. Amazfit aplikace nabízí také propojení se známou appky Strava, do které se údaje mohou synchronizovat.
Přehrávání hudby přímo z hodinek
Velkou výhodou pro mnohé sportovce bude fakt, že při sportovní aktivitě s těmito hodinkami nepotřebuješ nosit smartphone. Jelikož mají hodinky vlastní GPS, trasu dokáží zaznamenávat nezávisle na smartphonu.
Ještě lépe na tom je, že hodinky obsahují přibližně 2 GB dostupnou vnitřní paměť, do které si můžeš nahrát oblíbené skladby. Podporují připojení Bluetooth sluchátek, takže pokud si během tréninku rád uslyšíš hudbu, ani o tuto možnost nepřijdeš. Samozřejmě, také to vše funguje bez nutnosti smartphonu.
Baterie vydrží minimálně týden
Výdrž na baterii je obstojná vzhledem na funkce a schopnosti hodinek. Výrobce vybavil model Stratos 3 Li-Po akumulátorem s kapacitou 300 mAh.
Tato baterie postačuje podle údajů výrobce až na 7 dní standardního používání. Oproti modelům GTR či GTS (cca 25 dní na jedno nabití) je však výdrž výrazně slabší.
My jsme zaznamenali výdrž až na úrovni přibližně 9-10 dní (32% baterie za 3 pracovní dny), přičemž jsme si nechávali na hodinky posílat veškerá oznámení ze smartphonu, tep jsme měřili manuálně a rovněž manuálně jsme spouštěli i monitoring sportovní aktivity, podle potřeby .
Při pravidelné denní sportovní aktivitě po dobu 1 hodiny se zapnutým GPS hodinky vydrží asi 5 dní.
Hodinky však od výrobce dostaly i úsporný režim, tzv. "Ultra režim", se kterým tyto hodinky vydrží až přibližně 14 dní. Naopak, výdrž se zkrátí při využívání GPS technologie.
Závěrečné hodnocení: Nejen pro sportovce
Amazfit Stratos 3 jsou hodinky určené především pro amatérské sportovce. I běžný uživatel však může ocenit kvalitně zpracované tělo, jednoduchý systém či netradiční reflektivní displej, který je velmi dobře čitelný na přímém slunečním světle.
Amazfit Stratos 3 evropská verze
Na druhé straně, pokud očekáváš kvality AMOLED displeje a design moderních kousků, doporučujeme ti sáhnout po jednom ze sesterských modelů s označením Amazfit GTR, respektive GTS.
Zdravím, lze odpovídá na oznámení z mobilu? Jde mi o přednastavené odpovědi na SMS nebo hovory ně o aktivní klávesnici .. Díky
Ne, to není možné.
Dobrý den, nevíte mi někdo říct proč tyto hodinky nezaznamenávají spánek během dne, například když jsem po noční službě? Děkuji.
Stáhni si notify for amazfit. Tam to lze nastavit. Také si to koukám jako zprávám po noční