Tentokrát ti přinášíme podrobnou recenzi bezdrátové exteriérové kamery IMILAB EC2. Nabízí vodotěsnost, noční vidění, senzor pohybu, podporu umělé inteligence a baterii s velmi dobrou výdrží.
IMILAB je společnost, která se zaměřuje na inteligentní domácnost. Je jednou z prvních značek, které byly začleněny do ekosystému Xiaomi. Díky integraci umělé inteligence nabízí společnost produkty pro zabezpečení domácnosti, jakými jsou například bezpečnostní kamery.
Cena a dostupnost
Kameru IMILAB EC2 jsme zakoupili u oblíbeného prodejce Banggood. Momentálně jsou dostupné různé balení, některé iv českém skladu. Kameru si můžeš zakoupit samostatně nebo spolu s bránou (gateway). Na výběr máš i několik setů, kde je v balení více kamer (2 až 4).
Imilab EC2 kamera evropská verze
základní parametry
Na úvod si uvedeme několik parametrů a vlastností udávaných výrobcem.
Kamera má rozměry 47 x 73 x 140.4 mm a váží 270 g. Video dokáže natáčet ve FullHD rozlišení 1920 x 1080 pixelů. Senzor má clonové číslo F2.6, kamera je voděodolná s certifikací IP65.
disponuje WiFi připojením (2.4 GHz) a podporuje obousměrný přenos zvuku. Videa dokáže ukládat na microSD kartu s maximální kapacitou 64 GB. Paměťová karta není součástí balení.
Integrovaná baterie v kameře má kapacitu 5100 mAh. Výrobce udává výdrž na jedno nabití až do čtyř měsíců, což je velmi lákavá hodnota. Kamera má v přední části pod objektivem PIR senzor, Nechybí ani noční vidění.
Výrobce se chlubí zejména použitím umělé inteligence, Která dokáže rozlišit zvířata od člověka a zaslat tak upozornění pouze v případě, že detekuje v zorném poli pohyb člověka.
V naší recenzi jsme mimo jiné otestovali i tuto funkcionalitu. Pojď se s námi podívat, jak obstála kamera IMILAB EC2 v redakčním testu.
Obsah balení, kvalita zpracování
Pro náš test jsme obdrželi verzi, která obsahuje v balení i gateway. Kromě samotné kamery a gateway najdeš v balení držák pro kameru s kloubem, nabíjecí kabel s EU adaptérem, Set dvou šroubů a hmoždinek a LAN kabel.
Jako dárek byl v balení i samolepící kroužek pro ty, kteří chtějí kameru přichytit na sklo, případně jiný hladký povrch bez vrtání.
Kamera byla zabalena velmi precizně. První dojem po vybalení byl tak výborný, kamera působí kvalitně av balení je vše, co potřebuješ.
Párování s aplikací Mi Home
Kameru jsme nejprve spárovali s Android smartphonem, přičemž podporuje i iPhone. K tomu je nutná aplikace Mi Home (Xiaomi Home), dostupná v obchodě Google Play.
Postupovali jsme podle přiloženého návodu, kde pomocí uvedeného QR kódu snadno přidáš do aplikace gateway. Druhou možností je manuálně vyhledat v aplikaci mezi dostupnými zařízeními IMILAB EC2 Wireless Camera Gateway.
Jelikož jde o evropskou verzi kamery, aplikace Mi Home funguje na evropských serverech a při nastavení můžeš klidně zvolit i Slovensko, Česko či Německo.
Gateway se napájí pomocí microUSB kabelu. Můžeš použít ten, který je přiložen v balení spolu s adaptérem, připadne jakýkoliv od mobilního telefonu.
Při prvním párování se doporučuje umístit gateway v blízkosti WiFi routeru. Případně, pokud nemáš dostupné WiFi připojení, můžeš použít přibalený LAN kabel.
Samotné párování je velmi jednoduché. Stačí resetovat gateway dlouhým přidržením tlačítka na zadní straně, dokud signalizační LED dioda začne blikat oranžově. Aplikace si vyžádá heslo k WiFi síti ao pár vteřin je tak gateway spárována a viditelná v aplikaci.
Po spárování aplikace automaticky nabídne přidání kamery. Párování kamery je stejně jednoduché. Na poprvé se nám to ale nepodařilo.
Aplikace tě vyzve, aby si podržel tlačítko na kameře po dobu dvou sekund, dokud začne blikat LED dioda modře. Po dvou sekundách držení tlačítka ale LED zhasla. Na druhý pokus svítila modře, neblikala. Kameru jsme museli resetovat dlouhým, 10-sekundovým podržením tlačítka na kameře.
Gateway i kameru si můžeš v aplikaci pojmenovat vlastním názvem, stejně jako místnost, v níž ji budeš vidět v Mi Home.
Montáž kamery IMILAB EC2
Kameru jsme nejprve testovali na zahradě s chatou. Jelikož tento objekt se nachází za městem v zahrádkářské oblasti, občas se stávalo, že nám odtud něco zmizelo.
Proto je toto místo jako stvořené pro test bezpečnostní kamery. Již delší dobu jsme zvažovali nějaké to zabezpečení.
Jak jsme již zmínili v úvodu, v balení se nacházejí dvě hmoždinky se šrouby. Vybrali jsme vhodné místo na chatě, v dostatečné výši, abychom měli v záběru co největší oblast zahrady.
Při upevňování držáku na stěnu chaty se nám ale hned první šroub zlomila. Doporučujeme tak zakoupit si raději kvalitnější šrouby is hmoždinkami v železářství.
Po uchycení držáku se kamera jednoduše něj našroubuje. Vzdálenost mezi gateway a kamerou by měla být maximálně 15 metrů bez překážek (hodnota udávaná výrobcem v návodu).
Montáž je tak velmi jednoduchá. Výhodou je, že kamera je bezdrátová a nepotřebovali jsme tak táhnout kabel pro zapojení do domácí sítě.
My jsme gateway umístili do chaty k routeru. I ve vzdálenosti 30 m mezi gateway a kamerou jsme nezaznamenali žádné problémy. Nešlo úplně o volné prostranství bez překážek, mezi kamerou a gateway byly 2 stěny. Dosah je tak výrazně vyšší než udává výrobce, což hodnotíme velmi pozitivně.
Aplikace Mi Home a sledování kamery
aplikace Mi Home je přehledná a jednoduchá. Své smart zařízení, které s ní máš spárované, najdeš pěkně rozděleny do vlastních místností.
Jelikož kamera je připojena ke gateway, ne přímo do aplikace, na úvodní obrazovce jsme měli gateway. Po kliknutí na ikonu se zobrazí kamera, která je k ní připojena. Pokud bychom měli více kamer, všechny bychom viděli na této obrazovce, odkud se dá sledovat live přenos po stisknutí ikony přehrávání uprostřed náhledu.
Zde kromě samotného obrazu vidíš i stav baterie a signálu. Umíš si zapnout či vypnout zvuk, přejít do režimu celé obrazovky nebo přepnout se do nastavení. Zvláštností je, že v malém náhledu vidíš o něco větší záběr do všech stran ve srovnání s pohledem přepnutím na celou obrazovku smartphonu.
Stejně se to chovalo iv jiném telefonu, jiné značky. Po stažení videa do telefonu je záběr v pořádku, Kapusta.
Live sledování přenosu
Po zvolení kamery IMILAB EC2 v aplikaci Mi Home se zobrazí dvě záložky - Monitoring a žít. Pojďme se podívat nejprve na druhou záložku, žít.
Jak už z názvu vyplývá, zde je možné sledovat záběry kamery v reálném čase. I zde je dostupný režim na celou obrazovku, který však opět nabízí o něco oříznut záběr. Na výběr jsou 3 úrovně kvality videa - Rychlost, Plynulý a HD. Obraz je iv nejnižší kvalitě (Speed) celkem dobrý. Při režimu HD ale obraz nemusí být zcela plynulý, v závislosti na internetového připojení.
při kvalitě Rychlost je přenos dat přibližně kolem 72-80 KB / s. při kvalitě Plynulý je to kolem 130 KB / s av nejvyšší HD kvalitě kolem 170 KB / s.
Zvuk je při live sledování defaultně vypnutý. Zapnout se dá ale jednoduše, kliknutím na ikonu zvuku.
V tomto režimu umožňuje aplikace zhotovit fotografie a spustit nahrávání videa. Takto vytvořené fotografie se ukládají přímo do smartphonu i na microSD kartu, pokud je k dispozici.
Poslední možností Live režimu je obousměrný přenos zvuku prostřednictvím kamery. Jelikož IMILAB EC2 má zabudovaný reproduktor v zadní části, můžeš se takto na dálku mluvit s osobou, která se nachází v blízkosti kamery. Kvalitě zvuku se budeme věnovat později.
Monitoring a záznamy videí
menu monitoring slouží pro záznam videí. Pokud je k aplikaci připojeno více kamer, víš si tu zvolit, zda chceš vidět záznamy ze všech kamer nebo jen z některých. Také můžeš filtrovat podle jednotlivých dní. Videa si v této nabídce víš přehrát nebo uložit do telefonu.
Detekce pohybu a upozornění
Asi nejzajímavější funkcí bezpečnostních kamer je schopnost detekovat pohyb a zaslání upozornění majiteli kamery. IMILAB se navíc prezentuje přední AI technologií, která by měla vědět rozeznat, zda je zaznamenán pohyb člověka nebo jde jen o pohyb zvířete, či jakýkoli jiný pohyb.
Zde přišlo ale mírné zklamání. Kamera sice samozřejmě dokáže detekovat pohyb, ale ne vždy ví rozlišit, zda jde o člověka. Na zahradě máme dva pomocníky, díky kterým jsme tuto funkci pořádně otestovali.
Jde o dva psy, jejichž bohužel kamera několikrát identifikovala jako osoby. Co je ale horší, dostávali jsme upozornění na pohyb člověka i při silnějším větru a pohybu listí před kamerou. Naštěstí nestávalo se to příliš často.
Zde můžeš vidět video, které zaznamenala kamera pravděpodobně na základě pohybu psa.
umělá inteligence od IMILAB tak není úplně dokonalá a ne vždy dokáže rozpoznat, zda se jedná o pohyb lidí, zvířat nebo předmětů. Zajímavé ale je, že během některých větrných dní jsme oznámení dostávali a během jiných, stejně větrných dní jsme nedostali žádnou notifikaci o pohybu. V tomto směru tak ještě je co zlepšovat.
To však není jediný problém. Při návštěvě zahrady jsme očekávali okamžitou notifikaci. Občas se ale stalo, že nás kamera detekovala až o pár vteřin později, po našem příchodu. Tomuto problému se ještě budeme věnovat v další části podrobněji.
Problémy s detekcí pohybu
Kameru IMILAB EC2 jsme otestovali iv jiných prostorách. Namontovali jsme ji do zahrady rodinného domu tak, aby byla v záběru branka se schodištěm, které slouží jako zadní vchod na pozemek.
Nejdříve jsme nahráli video manuálně, abychom ti předvedli, jak probíhalo testování. Osoba se pohybovala podél oplocení pozemku, otevřela si bránu, vyšla nahoru schodištěm a prošla před kamerou.
Ve druhém videu můžeš vidět, co z toho natočila kamera samostatně, na základě detekce pohybu. Očekávali jsme, že ve videu budeme vidět, jak tato osoba otevřela bránu a šla nahoru po schodech. Tento pohyb bohužel natočený nebyl.
Jelikož kamera zaznamenala pohyb takto pozdě, vyzkoušeli jsme, co se bude dít, pokud před kamerou jen rychle přeběhneme.
Zopakovali jsme tak stejný test jako dříve s jediným rozdílem - osoba šla během. Zde je výsledek. Kamera pohyb detekovala, no nahrávání spustila pozdě. Běžící osobu ve videu kamera nezachytila.
Po více různých testech můžeme jasně říci, že mezi detekcí pohybu a spuštěním nahrávání je značné zpoždění. Kamera také nedokáže rozpoznat pohyb na okrajích záběru.
Jak se zobrazují oznámení?
Oznámení se zobrazují tradičně v oznamovací liště smartphonu. V takové oznámení se zobrazí čas, kdy byl zaznamenán pohyb a informace, zda kamera detekovala pohyb člověka.
Několikrát se nám stalo, že jsme notifikaci do smartphonu dostali s velkým zpožděním. Například, upozornění o pohybu, který kamera zaznamenala o 11:16 jsme dostali o 11:22.
Největší zpoždění jsme zaznamenali, když kamera identifikovala pohyb o 11:12, Ale notifikace z aplikace se nám zobrazila až o 13:02. Takové velké zpoždění jsme ale zaznamenali jen jednou za několik dní testování.
Po kliknutí na notifikaci se otevře aplikace Mi Home, která přehraje video se záznamem pohybu.
nastavení monitorování
Co se týče nastavení monitorování, mnoho možností zde není. Po zapnutí asistenta pro monitorování prostoru je jen několik nastavení, které si můžeš přizpůsobit. První je nastavení času, kdy se má prostor monitorovat.
Na výběr je 24-hodinové monitorování, denní (Od 8:00 do 20:00), noční (Od 20:00 do 8:00) av poslední možnosti si víš nastavit vlastní čas, kdy mají být dny monitorovány.
Dále je možné nastavit interval, po kterém se má znovu spustit monitorování po předchozí detekci pohybu. Jsou zde jen 2 možnosti: 1 nebo 2 minuty. Výchozí nastavení je 1 minuta. Při tomto nastavení je uvedeno upozornění, že pokud tento interval snížíš, zkrátí se výdrž na jedno nabití.
Poslední dvě možnosti se týkají typu notifikací. První povoluje upozornění pokud kamera zaznamená pohyb, druhá možnost by měla posílat notifikace pouze pokud kamera rozpozná člověka.
Během našeho testu nám aplikace Mi Home nabídla aktualizaci firmwaru pro gateway. Tato aktualizace přinesla možnost nastavit délku videa, které se má zaznamenat při detekci pohybu. Před aktualizací byla délka videa 10 sekund, Bez možnosti přizpůsobení.
Po aktualizaci lze nastavit délku videa na 10, 15, 20, 25 nebo 30 vteřin. Tento krok hodnotíme velmi pozitivně, protože množství lidí si stěžovalo právě na absenci tohoto nastavení.
Další nastavení
V dalších nastaveních lze přepínat mezi módy nočního režimu. Ten může být aktivován automaticky nebo může být stále zapnutý, případně vypnutý.
V nastavení kamery se nachází i galerie. Zde jsou uloženy fotky a ty videa, které byly natočeny přes live sledování kamery.
Videa natočené na základě detekce pohybu v prostoru se nacházejí v části "Přehrávejte", Kde jsou přehledně rozděleny v kalendáři podle dní a hodiny, kdy byly zaznamenány. Po kliknutí na konkrétní hodinu se zobrazí videa, které byly v té době uloženy.
V nastaveních lze ještě změnit jméno kamery a sledovat stav baterie v procentech. Po šesti dnech intenzivního používání se baterie vybila o 15%.
Náš test trval jen několik dní, takže momentálně nemáme ověřenou výrobcem deklarovanou výdrž na jedno nabití (3-4 měsíce). Kameru však dobijeme na 100% a budeme ji používat nadále k monitorování zahrady. Po prvním vybití tak doplníme do recenze reálnou výdrž baterie.
noční vidění
Kvalita videa zaznamenaného během tmy nepatří mezi nejlepší. Nejvíce samozřejmě vidět předměty, které se nacházejí přímo před kamerou. Vzdálenější objekty je vidět horší.
Pro test nočního vidění jsme kameru nejdříve nasměrovali na zahradu. V níže přiloženém videu vidět příchozí osobu.
V druhém testu jsme kameru nasměrovali přímo na vchodové dveře do chaty, odkud vyšla testovaná osoba.
Jak můžeš vidět z přiložených videí, jen těžko by si poznal, o koho jde. V úvahu je ale třeba brát pořizovací cenu kamery. Ty, které nabízejí kvalitní obraz iv režimu nočního videa, stojí výrazně více.
Zvuk a jeho kvalita
IMILAB EC2 nabízí obousměrný přenos zvuku, díky zabudovanému mikrofonu a reproduktoru. Jaká je ale kvalita zvuku? Ve videích, které kamera nahrává, je zvuk dobrý a zřetelný. Jasně slyšet štěkot psů, hlasy lidí a mluvené slovo v blízkosti kamery.
Horší je na tom reproduktor zabudovaný v kameře. Ten je velmi tichý a žádná nastavení neumožňují přidat hlasitost. Vyzkoušeli jsme mluvit přes kameru. V telefonu jsme slyšeli zvuk výborně, ale z kamery samotné jde zvuk velmi tlumeně.
Abychom slyšeli osobu hovořící do telefonu, museli jsme být velmi blízko kamery. V hlučnějším prostředí je velmi obtížné porozumět mluvenému slovu.
Mnoho lidí využívá takové kamery i jako baby monitor pláče. Za tímto účelem by kamera posloužila dobře. Pokud by si ale chtěl mluvit prostřednictvím kamery na dítě, může to být problém.
Při přenosu zvuku touto cestou jsme zaznamenali zpoždění zvuku asi 2 sekund. Také ve videích, které se nahrávají při detekci pohybu, poslední 1 až 2 sekundy chybí zvuk.
Sdílení kamery mezi více uživateli
Aplikace Mi Home nabízí možnost sdílet zařízení nebo i celou místnost. Pro sdílení stačí zadat identifikační údaj osoby, která musí mít Mi účet a aplikaci Mi Home.
Následně, člověk se kterým chceš sdílet zařízení, dostane upozornění. Po přijetí sdílení se mu v aplikaci objeví tvé zařízení či místnost.
Kameru jsme takto sdíleli na více mobilních telefonech, odkud jsme mohli sledovat záznam či live přenos. Tato funkce nás mile potěšila.
závěr
Kamera IMILAB EC2 je vhodná spíše pro méně náročné. Vzhledem ke své cenu ale nabízí docela dobrou kvalitu videa během dne, použitelný obousměrný přenos zvuku a detekci pohybu.
Odhalili jsme však několik nedostatků jako opožděné spuštění nahrávání po detekci pohybu, horší kvalita zvukového výstupu z kamery a slabší noční vidění.
Kvůli těmto nedostatkům tak kameru nedoporučujeme pro náročnější uživatele, kteří chtějí zajistit svůj pozemek, případně jiný objekt. Pro seriózní zabezpečení je třeba investovat více.
Sporná zůstává i výdrž baterie během chladných zimních dnů, kdy se teplota dlouhodobě drží pod bodem mrazu. Jak jistě víš, takové teploty bateriím neprospívají.
Imilab EC2 kamera evropská verze
Výhoda v podobě integrované baterie, díky čemuž nepotřebuješ tahat kabely ke kameře, se tak může změnit i na nevýhodu, pokud bude nutné kameru často nabíjet. Pokud ji totiž umístíš na méně dostupné místo, nabíjení může být problémem, protože kameru musíš demontovat nebo k ní přivést elektrický zdroj.
Dobrý den,
zajímalo by mě, jak jste na zahradě kameru připojili k Internetu. Musíte mít na zahradě nějaké WiFi s připojením? Nebo se dá do kamery / gateway dát datová SIM karta?
Na co je dobrá gateway? Bez ní to nefunguje? Kamera se neví připojit přímo na WiFi?
Děkuji
Dobrý den, ano je třeba WiFi připojení, na chatě ho máme. SIM karta se do gateway vložit nedá a kamera bez gateway nefunguje, protože je plně bezdrátová a hlavní jednotka je právě gateway. I z tohoto důvodu se k aplikaci připojuje gateway a ne přímo kamera.
I Bought two of these Camera.
The quality is good but the only problem is that the time intervals between recordings is one (1) minute which is far TOO long and the recording clips are only 30 SECONDS which is far too short.
Jsem jeden na mé dveře a je to 10 sekund od brány do mého dveře, ale intruder může být invisible a na mé dveře částečně zablokované po čase kamery activates.
I understand this might be a trade off between battery savings but I Bought the cameras for security of my property and this could be addressed by a firmware update as this aspect fails my needs in this respect.
Human detection in Xiaomi cameras is very poor thing. It can not be used for surveillance.
a long delay in notification.
good battery live.
the long delay in notification is annoying, no recommended.
Another issue I find is that the camera can not zoom. Since I already have a home security camera that can zoom this is quite a disappointing issue.
Hallo, jejich habe mir die Überwachung mit 4 Kameras gekauft und habe ein Problem. Alle Kameras sind wohl eingerichtet, jedech wenn jejich auf die mi Home App gehe und das Gateway anklicke zeigt dieser mir immer nur die erst eingerichtet Kamera an. Wie kann das sein ?? Wie kommt man an des Fenster wo alle Kameras untereinander zusehen sind? Info: löndereinstllung steht auf China und Sprache deutsch, Fliegel es vielleiufsran,? Für einen Rat wäre jejich sehr dankbar Gruß
Hello, try this https://xiaomi.eu/community/threads/connect-2-imilab-ec2-cameras-on-the-same-gateway.56796/
Dobrý den, prosím hledám kameru, která by byla umístěna v šachtě namířenou na budíky. Podle popisu by tato nebyla NATO vhodná. Věděli byste mi poradit nějakou jinou. Děkuji.
Dobrý den, co přesně tam potřebujete? Jaké jsou tam podmínky?