Společnost Xiaomi přinesla letos na trh prodejní trhák pod svou dceřinou značkou Redmi. Jde o smartphone Redmi Note 7, Jehož recenzi jsme již publikovali. Nyní se podíváme blíže na vylepšeného sourozence Redmi Note 7 Pro.
I když jde o model, který se společnost Xiaomi rozhodla neprodávat v Evropě, rozhodli jsme se připravit exkluzivní slovenský recenzi. Za tvou pozornost tento model rozhodně stojí a chtěli jsme se podívat na to, o co nás Xiaomi v Evropě připravilo.
Do Evropy ti ho doveze tento prodejce
Balení nabídne identické příslušenství
Po vzoru svého méně vybaveného, ovšem příbuzného modelu, bude hned několik vlastností podobných. Jednou z nich je i balení zařízení, které obsahuje prakticky totožnou výbavu jako standardní "sedmička", a to i přesto, že samotný design krabičky je odlišný, laděný do fialova.
Na vrchu balení se nachází příslušenství, a tedy jednoduchý silikonový obal, pár návodů a jehla pro vysunutí zásuvky pro SIM kartu. Níže se nachází samotný smartphone a pod ním ještě nabíječka (standardní) a nabíjecí USB-C kabel. Balení tradičně na poměry modelů Redmi příjemně potěší.
Plastové tělo nepřekáží
Telefon přichází s identickými rozměry jako standardní Note model sedmé generace (159,2 x 75,2 x 8,1 mm), přičemž do svého těla vtěsnat více než šesťpalcový zobrazovací panel a také 4000 mAh baterii. Místa zůstalo dostatek i na standardní reproduktor pro telefonování, přední kameru ve výřezu ve tvaru kapky či na 3,5 mm audio konektor.
I díky plastové povrchové úpravě se hmotnost smartphonu zastavila na pochopitelné hodnotě 186 gramů. Spolu s rozměry jde o shodný údaj se svým méně vybaveným sourozencům. Kombinace plastu a skla však smartphonu svědčí a působí moderně. Kovový rám, který se nachází uvnitř, pod obalem, následně zpevní samotné tělo přístroje.
Rozložení prvků je praktické
Přední strana nabídne 6,3 "displej s minimálními rámečky, jemnou bradou a výřezem v horní části. Právě v místě výřezu se nachází přední kamera, nad ní následně reproduktor a místo si tu našla i skupina senzorů. Oznamovací LED dioda se nachází překvapivě ve spodní části pod displejem. Je však poměrně nevýrazná.
Horní hrana je domovem sekundárního mikrofonu pro natáčení videa, nechybí 3,5 mm audio konektor a potěší také infračervený senzor pro ovládání domácí elektroniky. Spodní hrana nabídne konektor USB typu C, primární mikrofon a hlasitý reproduktor.
Na levé straně najdeš jen zásuvku pro vložení SIM karty případně paměťové karty (slot je hybridní, do telefonu je tedy možné vložit dvě SIM karty nebo jednu SIM a jednu microSD kartu). Pravá strana nabídne ovládací tlačítka pro regulaci hlasitosti, a také na vypnutí / zapnutí zařízení. Tlačítka jsou vhodně umístěny a dobře padnou do ruky.
Zadní strana je v našem případě zabarvena do růžovo-fialova a působí opravdu hodnotně. Barva se mění na základě dopadu světla. Ze zadní strany vyčnívá dvojice zadních fotoaparátů, pod nimi následně nechybí LED blesk. Níže se nachází jemně zapuštěná čtečka otisků prstů (je ideálně umístěna) a ve spodní části i logo výrobce "Redmi by Xiaomi".
Displej nabízí standardních 1080p
Rozměrný zobrazovací panel o velikosti 6,3 "nabídne natažený poměr stran 19,5: 9 a rozlišení 2340 x 1080 pixelů (Full HD +). Celková jemnost se tak zastavila na úrovni 409 ppi, což vzhledem k ceně zařízení vůbec není špatné. Barvy táhnou jemně dožluta, je jich však možné korigovat v nastaveních. Pozorovací úhly tohoto panelu jsou velmi dobré, a to zejména díky typu.
Jde o panel typu IPS LCD, který je v dané třídě smartphonů standard. Ve všech rozích zařízení je displej zaoblený a vhodně tak doplňuje celkový design zařízení. Minimální jas je dostatečný, avšak ten maximální by mohl být ještě o něco lepší. Pocítili jsme to zejména na přímém slunci.
Hlavní vylepšení - Výkon!
A proč? Právě výkon je totiž hlavním vylepšením oproti klasické "sedmičce". Starší procesor nahradil v tomto případě modernější Qualcomm Snapdragon 675 (osmijádrový, 2 × 2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6 × 1.7 GHz Kryo 460 Silver). Ten doplňuje ještě grafický akcelerátor Adreno 612. Výsledky benchmark testů jsou zobrazeny níže.
Ano, pravdou je, že se nejedná o vlajkový procesor. To však ani není cílem tohoto smartphonu. Na standardní používání a jednoduchý multitasking, či hraní méně náročných 3D her zvládne velmi hravě. Prostředí je svižné a smartphone reaguje rychle a spolehlivě, výrobci právem patří pochvala.
Až 128 GB interního úložiště
Do prodeje přichází tento model hned ve více paměťových verzích. Základní a nejlevnější verze nabízí 4 GB RAM + 64 GB interního úložiště, následuje 6 GB RAM + 64 GB interního úložiště, ale také 6 GB RAM + 128 GB interního úložiště.
Všechny tři verze je navíc možné rozšířit o paměťovou kartu microSD (až do 256 GB, slot je hybridní). Při výběru verze je však třeba počítat s tím, že samotný systém zabere více než 11 GB.
Ověřený snímač otisků prstů
Po vzoru předešlých modelů přichází i aktuální generace s čtečkou otisků prstů umístěnou na zadní straně smartphonu, a to jemně pod objektivy zadního fotoaparátu. Snímač je snadno zapuštěný, a tedy dobře nahmatateľný. Má kvalitní provedení, jeho povrch je skleněný a vyznačuje se spolehlivostí.
Stabilní MIUI, pomůže i výkon
Na testování jsme pochopitelně obdrželi původní, čínskou verzi ROM. Tento model se globálně neprodává a je tak nutné spolehnout se na dovoz. Přesto, stabilní MIUI 10.2.8 nezklame ani v tomto případě, přestože jsme smartphone používali v anglickém jazyce.
Optimalizace je příkladná a dokonce můžeme potvrdit, že telefon je ještě o něco svižnější než klasická Redmi Note 7-čka. V průběhu testování jsme obdrželi i bezpečnostní aktualizaci.
Čínský systém sice občas přinese obrazovku plnou "rozsypaného čaje", na druhé straně, klávesnici a vestavěné aplikace lze nahradit alternativou z Obchodu Play. A ten je zase spolu se všemi službami k dispozici také v Xiaomi obchodě, který telefon obsahuje. Prvotní instalace je tedy trochu náročnější, zabere však jen o chvíli navíc.
48 MPx dokazuje svou sílu
Fotoaparáty přicházejí v doslova stejné výbavě jako v případě mnohokrát skloňování standardního modelu Note 7. Zadní 48 MPx (f / 1.8) je doplněn o 5 MPx hloubkový senzor pro "bokeh" efekt. Video je možné natáčet až v 4K (30 fps) a přední kamera nabídne 13 MPx a HDR. Skvělá výbava vzhledem k ceně, má však jedno "ale".
Jde o večerní a noční fotografie. Noční režim sice pomůže, fotografie však mají mnoho šumu a jsou neostré. V tomto případě naplno vynikne, že jde o cenově levnější smartphone. S přibývajícím světlem se však kvalita zlepšuje a během dne smartphone na svou cenu skutečně překvapí.
Barevné podání, ostrost a také přiblížení je v pořádku. Opatrně však s 48 MPx fotografiemi. Jsou dostupné v "Pro" režimu a jejich velikost je přibližně 13 MB / ks. Potěší naopak další režimy včetně HDR, skupinové self nebo AI snímání.
Originální fotky v plném rozlišení jsou k dispozici na následujícím odkazu.
V galerii níže je přinášíme náhled fotografií s denním osvětlením, fotografie vyhotovené za zhoršených světelných podmínek, plnohodnotné 48 MPx fotografie, ale i makro fotografie. Vzorky fotografií v galerií jsou zmenšeny pro potřeby recenze.
NFC čekat nemůžeme
Smartphone má na naše končiny ještě jednu výraznou slabinu. Je jí absence NFC čipu, který v Asii není až tak rozšířen jako u nás. Levnější modely ho tak od Xiaomi resp. Redmi dostávají jen velmi zřídka.

Telefonem sice nezaplatíte, jinak je však k dispozici plná sestava včetně Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, dual-band Wi-Fi, Bluetooth 5.0 LE, GPS, GLONASS, infračervený senzor či LTE cat9. Frekvence LTE sítí (v MHz) jsou následující: LTE 1 (2100), 3 (1800), 5 (850), 7 (2600), 8 (900), 40 (2300), 41 (2500).
Nejvíce využívané pásmo na Slovensku av Česku, LTE B20, tedy chybí a pokud se rozhodneš si tento smartphone zakoupit, musíš se připravit na 3G mobilní internet mimo míst. Ve městech se smartphone bez problémů připojí i na 4G síť.
Silná baterie po vzoru předchůdců
4000 mAh v útrobách zařízení je zárukou stabilní výdrže i při náročném používání. Smarton vydrží bez problémů náročný pracovní den (hodinové telefonování, časté využívání sociálních sítí, webu, e-mailu, multitasking a příležitostné sledování videa), a to i bohatou rezervou v pozdních večerních hodinách.
Navzdory standardnímu využívání však statistiky v nastaveních smartphonu neukazovaly korektní údaje (hláška 0 s na baterii). Pravděpodobně však jde o softwarový problém, který by mohla vyřešit některá z následujících aktualizací.
Závěrečné hodnocení: Vylepšený "budget" smartphone
Do Evropy ti ho doveze tento prodejce
"Pro" verze si své místo na trhu obhájí, a přesto, že se oficiálně nedováží do Evropy, její vylepšení stojí za povšimnutí. Kvalitní zpracování a překvapivě dobrý fotoaparát zůstávají, přidává se vylepšený procesor a RAM, díky čemuž je telefon o poznání svižnější. Zamrzí nutnost vypořádat se s čínskou ROM, nekompletní podpora LTE sítí v Evropě a také chybějící NFC.