Rozeberme si nyní docela často kladenou otázku. Je bezpečné nabíjet chytrý telefon výkonnější nabíječkou, než reklamuje jeho samotný výrobce? Co se stane s telefonem, když ho nabiješ silnější nabíječkou, než je potřeba? Odpověď je vskutku jednoduchá.
Telefony vědí, kolik nabíjecího výkonu potřebují
V krátkosti se ničeho bát nemusíš. Tvůj Xiaomi chytrý telefon neshoří a ani mu nehrozí žádné nebezpečí. Drtivá většina nabíjecích adaptérů disponuje interním monitorovacím systémem, který reguluje výstupní elektrické veličiny.
Dá se říci, že tvé zařízení komunikuje se samotným nabíjecím adaptérem a vyžádá si jen určité množství nabíjecího výkonu. Nemusíš se tak bát o vznik přepětí, vysokého proudu, zkratu či přehřívání chytrého telefonu.
Není vyloučeno, že akumulátor se tímto způsobem neopotřebuje z dlouhodobého hlediska trochu rychleji, jelikož originální adaptér pravděpodobně disponuje nabíjecími algoritmy, které jsou určeny přesně pro tvůj telefon. V zásadě však nic neshoří a rozhodně nevybuchne. Dlouhodobé nabíjení pomocí neoriginálního výkonnějšího adaptéru ti však asi spíše nedoporučujeme.
Používej jen adaptéry od kvalitních výrobců
Výkonnější nabíječka přímo od Xiaomi určená pro jiný mobil by však měla být vhodnou alternativou. Pokud tedy vlastníš nějaký adaptér od jiné značky, dej si pozor na to, zda se jedná o ověřeného a důvěryhodného výrobce. Nebezpečná nabíječka nemusí ohrozit pouze tvůj chytrý telefon, ale přímo i tebe. Dbát bys měl také na způsoby nabíjení.
Když je to možné, baterii ve svém telefonu nevybíjej úplně na nulu a když se ti zařízení podaří odpojit ještě před jeho plným nabitím, uděláš něco pro lepší dlouhodobou životnost. Také mu po dobu nabíjení dopřej větrání, aby se předešlo zbytečnému přehřívání, které interním komponentům rozhodně nedělá nejlépe.
Pro další tipy ohledně tvého Xiaomi, Redmi nebo POCO chytrého telefonu sleduj web i nadále náš web Xiaomi Planet. Zveme tě i do naší skupiny na Facebooku, kde tvoříme aktivní Xiaomi komunitu.
Jaké jsou ty „nabíjecí algoritmy“ v adaptérech? Nějaké zdroje tohoto tvrzení? Přijde mi to jako výmysl.
Rychlé nabíjení se nastavuje pomocí standardních protokolů jako QuickCharge, USB Power Delivery, atd… V případě, že mobil nepodporuje žádný z protokolů, co nabíječka nabízí, tak bude nabíjet standardním pomalým způsobem.
Algoritmus nabíjení je v mobilu, který je uzpůsoben na daný mobil, a od nabíječky si žádá co potřebuje. Nabíječka nemá možnost snímat teploty baterie, ani vědět jak je mobil zatížen a schopen se chladit, aby se neničila baterie rychlým nabíjením.
Záleží jen na kvalitě nabíječky, zda je schopna dodat stabilní výstup bez nějakých rušení do mobilu. Což asi většinou dokážou i levnější alternativy. Otázkou je dříve, než jsou nabíječky provedeny bezpečně, že když dojde k poruše, tak nevznikne přepětí na výstupu, nebo že bude dodržovat požadavky od mobilu pro rychlé nabíjení a nehodí si vyšší výstupní napětí než mobil si vyžádal. V podstatě jde jen o to, nakolik dokáže nabíječka poslouchat požadavky mobilu.