Společnost Xiaomi přináší další verzi své mohutné grafické nástavby pro Android smartphony. S označením MIUI 12 nám tentokrát nabízí řadu designových, ale i funkčních vylepšení, které se ti mohou sejít při každodenním používání.
Naše detailní slovenská recenze nástavby MIUI 12 ti ukáže všechny důležité vylepšení, nové funkce a případné nedostatky.
Recenze MIUI 12 na Xiaomi Mi 8 Explorer Edition
My jsme se rozhodli novou nástavbu podrobně otestovat. MIUI, Konkrétně ve verzi 12 / 20.5.21 / Weekly, jsme nainstalovali na náš redakční smartphone Xiaomi Mi 8 Explorer Edition. Přestože nejde ještě o finální verzi, která bude příkladně optimalizována, rozhodli jsme se zjistit, co nová nástavba nabízí a jaká je její stabilita.
Do telefonu jsme nainstalovali upravenou MIUI ROM od komunity Miuios.cz, Která se již několik let stará o překlad MIUI nástavby. Jejich ROM vychází z čínské verze MIUI a mnozí skalní Xiaomi fanoušci preferují lokální ROM nad oficiální globální verzí.
Proces instalace je v tomto případě náročnější, protože nejde o oficiální systém, ale o Custom ROM. V tvém Xiaomi smartphonu musíš nejprve odemknout bootloader, nahrát upravené (TWRP) Recovery Menu a následně balíček s ROM. Pro začátečníky to určitě není, ale v případě zájmu najdeš postup instalace na fóru.
Pokud chceš zjistit, zda novou nástavbu MIUI 12 podporuje i tvůj Xiaomi či Redmi smartphone, na webu máme kompletní seznam podporovaných modelů.
Pamatuj však, že aktualizace bude distribuována ve více vlnách a tak si na nové funkce budeš muset (v závislosti na modelu) několik týdnů počkat.
Změna designu: Inspirace iOS-om
Grafická nadstavba od čínského výrobce Xiaomi si oproti své předešlé verzi prošla poměrně výraznou změnou designu. Prostředí je minimalistické, o něco barevnější a ikonky spolu s novým fontem písma jsou jednotné.
Nelze však popřít inspirace konkurenčním systémem iOS od americké společnosti Apple. Tento populární systém si získal miliony fanoušků, čehož si je čínská společnost Xiaomi zjevně vědoma.

Inspirace je patrná nejen na ovládacích gestech, ikonkách na domovské obrazovce či rychlém přehledu na zcela levé obrazovce, ale zejména na novém oznamovacím centru, které seskupuje příchozí notifikace či centrum zkratek. Změnu však rozhodně vítáme a jsme zvědaví na další novinky v systému.
Obrazovka uzamčení: Nové dynamické tapety
Jednou z designových novinek je i změna obrazovky uzamčení. Vylepšený design a aktualizovaný font písma si stále zachovávají minimalistické prvky. Na výběr je několik verzí a tu pravou, která se ti bude líbit, si můžeš zvolit v nastaveních smartphonu.
Pozoruhodným vylepšením jsou také nové dynamické tapety. Ty po přechodu z jiného smartphonu působí doslova dechberoucí, zejména v případě AMOLED panelu.
Pohyblivé tapety s efekty přecházejí od funkce Always On, přes probuzení až po odemknutí zařízení. Za toto vylepšení výrobce rozhodne chválíme.
Domovská obrazovka, Tmavý režim 2.0 a gesta
Stejně si změnou designu, změnou témata, ikonek a fontu písma prošla i domácí obrazovka. V tomto případě jsou k dispozici ikonky velmi podobné těm, jaké známe ze systému iOS.
Systém je také v této části o něco barevnější a nechybí ani podrobný přehled aktivit na zcela levé obrazovce.
Gesta systému jsou rovněž propracované a například návrat na domovskou obrazovku je identický se systémem iOS. Dokonce i zobrazení podélné čáry ve spodní části obrazovky je identické.
Nechybí gesto pro zobrazení aplikací běžících na pozadí spolu s příslušnými funkcemi, krok zpět, ale i další ovládací gesta.
Pozitivně hodnotíme i tmavý režim, který je pokročilo integrován nejen do prostředí nastavení či vestavěných aplikací, ale zobrazuje iv početním množství aplikací třetích stran.
Rozdíl je patrný i na widgety aplikace Google či v prostředí aplikace Lens.
Plovoucí okna: Užitečná funkce pro multitasking
Jednou z novinek v rámci systému MIUI 12 je i funkce s názvem Plovoucí okna. Stačí zajít do prostředí se seznamem spuštěných aplikací (gesto potažení zespodu a podržení), av tomto menu vybrat aplikaci, kterou chceš spustit jako plovoucí.
Po zvolení se aplikace zobrazí v samostatném plovoucím okně nahoře obrazovky.
Notifikační centrum: Praktické vylepšení
Spuštění oznamovacího centra z horní části obrazovky si rovněž vyžádalo nové gesta. Při potáhnutí v levé horní části displeje je možné zobrazit centrum notifikací, které seskupuje různé upozornění z aplikací.
Potažení v pravé horní části displeje zobrazí centrum zkratek, které opět, jako kdyby z oka vypadlo konkurenčnímu iOS.
Inspiraci konkurenčním systémem přitom nebereme jako negativum. Jde o funkční a praktické změny, které slouží pro dobro věci, v tomto případě ovládání. Centrum zkratek seskupuje základní informace o SIM kartě, Wi-Fi či Bluetooth připojení s možností rozšíření až na 21 rychlých tlačítek + posuvník pro regulaci jasu.
Samotné zkratky jsou posunuty o něco níže od vrchu obrazovky, obdobně jsou řešeny i další prvky v rámci systému. Jde o dobrý krok, který pomáhá ovládání jednou rukou při větších úhlopříčkách displeje, resp. při vyšších displejích s poměrem stran např. 20: 9.
V případě, že se ti nové notifikační centrum nelíbí, aktivovat lze zpět i stará verze lišty s přepínači uspořádanými v jednom řádku. Udělat tak můžeš v nastavení, stačí vyhledat Centrum ovládání o deaktivovat tuto možnost.
Nová aplikace Fotoaparát
Aplikace pro fotografování s názvem Kamera byla jednou z prvních novinek, která se objevila v únicích informací. Právě z tohoto důvodu jsme znali většinu připravovaných funkcí či dokonce video, které odhaluje nové funkce. Pokud chceš seznam zařízení, která dostanou aplikaci jako první, připravili jsme následující článek.
Seznam novinek, které obsahuje aplikace Kamera v systému MIUI 12 je následující:
- Magic Clone - funkce, která dokáže "naklonovat" jednu osobu vícekrát na fotografii - příklad zde
- Magic Kaleidoscope
- Možnost výběru barvy celého prostředí
- Nové ovládání - stiskem fotka, podržením video
- Možnost upravit umístění přepínačů
- Nové zvuky uzávěrky
V průběhu testování jsme byli překvapeni zejména z velmi dobré odezvy aplikace, která se spustila a reagovala opravdu rychle a plynule bez záseků či experimentálních funkcí.
Zachycení snímku a jeho následné zobrazení či úprava v galerii byly rovněž bez problémů. Ovládací prvky korespondují se zbytkem systému po stránce designu či fontu písma a konečně tyto prvky reagují i na otočení obrazovky. Písmo a ikonky se tak bez problémů otočí podle uchopení smartphonu.
aplikace Počasí
V rámci vestavěných aplikací si prošla změnou i ta na zobrazení aktuálního počasí. aplikace Počasí nabídne nový font písma a nové rozložení prvků, které je opět položené níže pro snadnější ovládání.
Samotné zobrazení aktuálního stavu počasí je doplněno efektními pohyblivými animacemi s daným počasím.
Funkce aplikace jsou prakticky stejné jako v předešlých verzích systému. Zdroj předpovědi počasí zajišťuje služba AccuWeather, nechybí možnost volby jednotek či zjišťování polohy. Užitečným prvkem je možnost sdílení aktuálního počasí přátelům.
aplikace Poznámky
Jednoduché poznámky s možností synchronizace na Mi cloud od Xiaomi byly součástí systému iv předešlých verzích. aplikace Poznámky však tentokrát přináší nové designové linie, aktualizované rozložení prvků či font písma.
Poznámky můžeš zobrazit v mřížce či jako seznam, k dispozici jsou jednoduché poznámky s možností příloh nebo seznamy úkolů. Nechybí možnost měnit velikost písma, třídění podle data úpravy, ale i ovládání gesty pro jejich seřazení či vymazání. I v tomto případě můžeme pozorovat jistou inspiraci systémem iOS.
Always On Display + Témata
Pokud vlastníš smartphone s AMOLED displejem, těšit se můžeš i na vylepšený Vždy na displeji. Ten seskupuje nejen dynamické tapety, ale i různé styly zobrazení základních informací jako je čas, datum, stav baterie a aktuální oznámení smartphonu. Na výběr je několik desítek inovativních designů, vybere si skutečně každý.
Xiaomi v sekci Témata spolupracovalo s více designéry, aby sis i ty mohl přizpůsobit svůj smartphonu podle představ. Přidána byla i nová sekce Always On Motivy.
Je však brát na vědomí, že lokální MIUI ROM od Miuios.cz využívá jako svůj základ čínskou ROM a proto se v tématech zobrazují i čínské designy.
Nastavení smartphonu + Aktualizace MIUI 12
Designovou, ale i funkční změnou si prošly i nastavení smartphonu. Nezvyklé jsou sekce pro zobrazení úložiště či statistik, které jsou s ním spojené, menu s aktualizacemi softwaru, sekce O telefonu, ale i zobrazení spotřeby baterie, její statistik či vylepšení po stránce bezpečnosti systému.
Sekce se zobrazením úložiště je po novém zobrazena ve tvaru válcového grafu pro o něco lepší představivost o naplnění samotného úložiště. Graf je také obohacen o popis jednotlivých položek.
Informace o telefonu jsou zobrazeny jako dlaždice, které mohou některým památníkem jemně připomínat starší operační systém Windows 10 Mobile.
Jejich zobrazení je však v aktuálním designovém jazyce a je poměrně přehledné. Seskupuje informace o aktuální verzi systému, technických specifikacích či úložišti.
Aplikace MIUI Security, kterou můžeš v našich končinách znát jako nabídku s názvem Optimalizace, prošla rovněž změnou a oproti staré verzi nabídne vylepšený design, aktualizované animace, ale především podrobné statistiky spotřeby baterie, žebříčku aplikací, jejich využití baterie apod.
stabilita systému
Velmi příjemným překvapením byla stabilita systému, i přesto, že stále jedná o beta verzi.
V průběhu testování, které zahrnovalo celodenní používání systému na stále poměrně výkonném Xiaomi smartphonu, jsme nezaznamenali výrazné záseky, experimentální funkce či jiné nedokonalosti, které by vyžadovaly výraznější softwarové opravy.
Přestože nová verze bude postupně aktualizována o menší vylepšení či opravy chyb, již v námi testované verzi MIUI 12 / 20.5.21 / Weekly je k dispozici velmi rychlá a plynulá grafická nástavba, která se může stát součástí primárního smartphonu.
Kromě nových designových vylepšení jsme zaznamenali i několik výhodných funkčních změn zejména v nových aplikacích Kamera, Počasí či Poznámky.
Na nový font písma se velmi rychle zvyká a rovněž nevadí ani změna při používání gesty s ohledem na aktualizované notifikační centrum a centrum zkratek.
Nová verze softwaru s sebou občas přináší i kompromis v odlišné výdrži na jedno nabití. My jsme sice nástavbu testovali na smartphonu, který už má nějaký ten rok za sebou, na druhé straně výraznou ztrátu energie, rychlé a nárazové vybíjení či nepravidelné chování jsme při výdrži baterie nezaznamenali.
Závěrečné hodnocení: MIUI 12 je lepší
Nástavba MIUI 12 se ještě více přibližuje svým konkurentům a díky své barevnosti může evokovat inspiraci zejména v operačním systému iOS nebo iv konkurenční nástavbě One UI od Samsungu, která je dlouhodobě považována za jednu z nejlepších v rámci operačního systému Android.
Oproti předešlým verzím, zejména ve srovnání s MIUI ve verzi 11, jde o výrazný krok vpřed jako po designové, tak i funkční stránce. S novou nástavbou jsme byli v redakci velmi spokojeni, a to i po stránce odezvy na používání. Pokud bychom měli zdůraznit nějaké negativum, jde zejména o pomalejší distribuci na zařízení.
Důležitou informací je také příprava globální verze nástavby, která se objeví na modelech v oficiální evropské resp. české / slovenské distribuci. Podle dostupných informací by tato verze neměla nabízet všechny vylepšení po vzoru čínské, tedy originální verze. Konkrétně rozdíly jsme ti popsali v následujícím článku.
Vše super těším se na update na mi9t, chci se ale zeptat, prosím vás, ta čárka dole při používání gest nelze vypnout? Vizuálně mi to dost vadí, ano je tam velká shoda s iPhonem ale byl bych rád kdyby se to dalo vypnout a používat gesta tak jak jsou nyní v miui11, já ty gesta ovládám a nepotřebuji mít dole navigační čárku jako negramotný🤷🏾♂️ 🤷🏾♂️🤷🏾♂️🤷🏾♂️
Mám v tom trochu chaos. Bude tam tedy nová aplikace fotoaparát nebo ne. Před nedávnem jste psali, že ne. A zase bavíme se jen o global MIUI nebo pouze čínské nebo obou? Máte tam sice odkaz jaká zařízení ji dostanou, ale můj mi note tam je pouze v čínské verzi.
Nevím, proč autor článku intenzivně vícekrát píše, že je prostředí inspirované iOS. Podobná grafika je tam už teď, bude jen trochu upravena. IOS je tak nekompatibilní (jakože bezpečný) systém, že mi až vadí srovnání MIUI s iOS.
Ano, indikátor se dá skrýt, některé gesta pak budou upraveny.