Xiaomi Mi 10 je skutečně špičková vlajková loď pro rok 2020. Dokazuje to svou konstrukcí, výbavou, ale také o něco vyšší cenou.
Dokáže si procesor Snapdragon 865, 108 MPx fotoaparát, 90 Hz displej či kvalitní kovové zpracování obhájit o poznání vyšší prodejní cenu? Na tuto a také na další otázky odpoví právě začínající recenze.
My jsme si do redakce zakoupili model Mi 10 prostřednictvím známého e-shopu GearBest za cenu 630 €. Jejich nabídku najdeš na tomto odkazu.
My jsme koupili Xiaomi Mi 10 zde
Balení hodné vlajkového smartphonu
Už na první pohled je jasné, že toto není jen takový obyčejný smartphone. Balení, v němž ke tobě Xiaomi Mi 10 dorazí, je v šedé barvě a na rozdíl od svých levnějších kolegů, hned na přední straně láká lesklou číslicí 10, logem 5G technologie, jemným logem výrobce a technologie Hi-Res Audio.
Na recenzi máme v redakci verzi Twilight Grey, přičemž právě s barvou telefonu ladí i celkové balení. Po rozbalení se na úplném vrchu krabičky nachází obálka s příslušenstvím.
Ta obsahuje papírový manuál, jehlu pro otevření zásuvky na SIM kartu, praktický čirý silikonový obal a také redukci z konektoru USB typu C na 3,5 mm audio konektor.
Níže se nachází prostor pro samotný smartphone zabalený v ochranné fólií. Už na první dotek je cítit, že jde o mohutný kus hardwaru a má o něco vyšší hmotnost.
Pod úrovní smartphonu se nachází kabel na nabíjení s konektorem USB typu C a standardním USB-A například na propojení s počítačem. Nechybí ani koncovka evropské rychlé nabíječky. Telefon podporuje rychlé až 30W nabíjení.
Zajímavostí je ochranná fólie nalepená na displeji hned od vybalení, ale její kvalita je popravdě žalostná, škrábance se objevily ještě v první den používání. Doporučujeme zakoupit kvalitní ochranné sklo.
Mi 10 narostlo
Model Xiaomi Mi 10 je skutečně rozměrným a mohutným zařízením. Jeho fyzické rozměry se zastavili na hodnotě 162,5 x 74,8 x 9 mm a jeho váha činí celkem 208 gramů. Použití v ochranném obalu tento pocit ještě umocňuje.
Větší rozměry a vyšší hmotnost jsou daň za velký AMOLED displej a nadstandardní kapacitu baterie. Při porovnání s konkurenčním modelům Huawei P30, který rovněž v redakci dlouhodobě používáme, Huawei působí skutečně kompaktně, jako menší sourozenec vůči vlajky Xiaomi.
Po stránce zpracování je telefon vyhotoven velmi kvalitně a působí prémiovou. Hlavní šasi zařízení je již tradičně vyhotovené z kovového materiálu, přední a zadní stěna je tvořena tvrzeným sklem.
Bez obalu se telefon poměrně výrazně klouže a rovněž zachycuje množství otisků prstů na zadní straně.
V případě modelu Mi 10 je zadní strana velmi lesklá, což je přímo magnet na otisky nebo prach. Jinak je ale samotný design možné hodnotit velmi kladně, koresponduje s konkurenčními vlajkovými smartphony.
Rozložení prvků je velmi dobré
Přední strana telefonu obsahuje velký 6,67 "displej, který pod svým povrchem skrývá integrovanou čtečku otisků prstů.
Displej má zahnuté okraje a tak jemně vyčnívá až na boční hrany telefonu. Nad displejem se nachází reproduktor pro telefonování a také příslušné senzory.
Přední kamera je integrovaná v moderním průstřelu v displeji. Níže pod displejem se nenacházejí žádné ovládací prvky, je tu jen jakási jemná "brada" telefonu.
Ovládání systému je zajištěno softwarovými tlačítky nebo gesty. Uživatel si může vybrat, co mu více vyhovuje.
Pravá boční hrana obsahuje tlačítko pro regulaci hlasitosti a tlačítko zapnutí / vypnutí zařízení. Tlačítka jsou kvalitní, kovové, dobře nahmatateľné a jsou umístěny velmi vhodně i vzhledem k větší rozměry telefonu.
Kromě toho obsahuje tato stěna ještě plastové části pro průchod signálu přes kovové tělo zařízení. Levá boční hrana je zcela prázdná a nacházejí se zde pouze stejné zmíněné plastové prvky pro průchod signálu.
Horní hrana je už o něco zajímavější. Nachází se zde jeden z dvojice hlasitých "stereo" reproduktorů.
Nechybí infračervený port pro ovládání domácí elektroniky, ale také sekundární mikrofon například pro zaznamenávání videa. Rovněž se zde nachází plastová část pro průchod signálu přes kovové tělo.
Na spodní straně se nachází druhý z dvojice hlasitých stereo reproduktorů, k dispozici je i primární mikrofon pro telefonování, konektor USB typu C pro nabíjení nebo propojení s počítačem a také zásuvka pro dvojici SIM karet. I tato strana obsahuje plastové části pro průchod signálu.
Co se týče samotného SIM slotu, ten má velikost standardního DualSIM slotu, ale v realitě je to jen Single SIM zásuvka, protože jeden ze slotů je uměle zaslepen. Ano, Mi 10 v evropské verzi je pouze klasický Single SIM smartphone.
Takový nelogický přístup jsme u Xiaomi ještě nezažili a i když fandím této značce, takový krok je pro nás nepochopitelný. Velký neklid vyvolal iu dalších fanoušků. Pokud by si chtěl z Mi 10 Dual SIM smartphone, dá se to udělat díky této úpravě.
Zadní strana bohužel i přes takto hrubému a těžkému zpracování obsahuje objektivy fotoaparátů, které poměrně výrazně vystupují z těla zařízení. Telefon se při položení na rovnou podložku opravdu citelně kývá a způsobuje snížený komfort při používání.
Tento problém lze vyřešit přibaleným obalem, který dorovnává vystupující fotoaparáty, smartphone je však v tomto případě ještě hrubší.
Kromě vystupujícího modulu trojice zadních fotoaparátů se níže nachází čtvrtý senzor, o něco méně vystupující a rovněž duální LED blesk.
Zadní stěna je jinak prázdná, níže se nachází jen logo výrobce, logo použité 5G technologie a povinné informace o recyklaci. Tato strana je také domovem senzoru NFC a výbavě pro reverzní a bezdrátové nabíjení.
Na tento kvalitní AMOLED se budeš chtít dívat stále
Xiaomi zvolilo pro svůj nový vlajkový model rozměrný AMOLED displej s úhlopříčkou 6,67 ", rozlišením 2340 x 1080 pixelů, poměrem stran 19,5: 9, kontrastem 5 000 000: 1, obnovovací frekvencí až na úrovni 90 Hz spolu s funkcí HDR10 +.
Displej pokrývá téměř 90% přední stěny a obsahuje tak skutečně tenké rámečky, i díky zahnutým okrajem.
Nejvýraznější rámeček a nachází na spodní spodní straně pod displejem, přičemž panel je pokryt ochranným sklem Corning Gorilla Glass 5.
Použitý AMOLED panel je skutečně velmi jasný, jeho jas se zastavil na hodnotě 800 nýtů. Nejde však jen o číslo, ale také o optimalizaci displeje. Vysoký jas je doplněn o syté barvy, spolehlivou automatickou regulaci, ale také o obnovovací frekvenci 90 Hz.
Teplotu barev je možné dodatečně upravit v nastaveních, což hodnotíme kladně. Maximální jas je opravdu skvělý a problémem nebylo ani přímé sluneční světlo.
Minimální jas je následně dostatečně nízký na to, aby nerušil uživatele ani v úplné tmě. Dalším pozitivem jsou velmi dobré pozorovací úhly displeje. Je vidět, že na této části smartphonu se rozhodne nešetřilo.
Hlavním lákadlem použitého displeje je jeho vysoká obnovovací frekvence. V případě zájmu o šetření energie je k dispozici možnost volby nastavení mezi frekvencí 60 Hz a 90 Hz.
My v redakci doporučujeme maximální hodnotu 90 Hz, displej je v tomto případě skutečně plynulý, přechody jsou velmi hladké a případný přechod zpět na 60 Hz je vizuálně opravdu cítit, v tom negativním smyslu slova.
Mnoho uživatelů, kteří již vyzkoušeli 90 Hz displej tvrdí, že už nebudeš chtít jít zpět a my s tímto rozhodně souhlasíme. Je skutečně cítit, že displej v Mi 10 je na profesionální úrovni a že jde o jednu z nejdražších součástek v smartphonu. Podle nás jde o jeden z nejlepších aspektů celého smartphonu.
Výkon na roky dopředu
Po stránce výkonu jde o nekompromisní vlajkový smartphone, který ve své výbavě nabídne osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 865 vyrobený 7Nm technologií (1 x 2,84 GHz Kryo 585 & 3 x 2,42 GHz Kryo 585 & 4 x 1,80 GHz Kryo 585) .
Tento čip je dále doplněn o grafický akcelerátor Adreno 650, který zvládne i náročné 3D hry z Obchodu Play či pokročilý multitasking. Jde o to nejlepší, co aktuální technologický trh nabízí a Xiaomi to velmi dobře ví.
V průběhu testování jsme nezaznamenali problémy s výkonem, smartphone zvládl množství otevřených aplikací, graficky náročné 3D hry a to vše s rozumnou výdrží na jedno nabití. Smartphone se nezadýcháte av kombinaci s jeho 90 Hz displejem byly reakce skutečně bleskové.
Pokud si chceš porovnat výkon vlastního smartphonu se Xiaomi Mi 10, pomoci ti mohou testy AnTuTu. Výsledek testování si můžeš prohlédnout v galerii fotografií výše.
Úložiště UFS 3.0
Na testování máme k dispozici verzi v konfiguraci 8 GB RAM LPDDR5 + 128 GB interního UFS 3.0 úložiště. Rozhodně nejde o špatnou kombinaci a nadstandardní paměť RAM vysloveně pomáhá celkové plynulosti systému a zážitku z používání smartphonu.
Přesto, že jde o Single SIM smartphone, druhý slot je zaslepen. Uživatel tak nemůže vložit druhu SIM kartu a ani rozšířit paměť o paměťovou kartu microSD. Vystačit si tak bude třeba s vestavěným úložištěm a proto je dobré si před koupí promyslet, kterou verzi využiješ nejlepší ve svůj prospěch.
Našich 128 GB se po instalaci několika desítek aplikací a započítání systémového úložiště zmenšilo na hodnotu přibližně 102 GB. Samotný systém přitom zabírá něco více než 13 GB.
Pro drtivou většinu uživatelů bude toto úložiště dostatečné. Pokud si však skutečně náročný a svá data máš raději uložené v telefonu, než na cloudovém úložišti, v prodeji se ocitne i kombinace 8 GB RAM + 256 GB.
Čtečka otisků prstů + odemykání tváří
Senzor čtečky otisků prstů je umístěn na přední straně, je integrován do displeje v jeho spodní části. Přítomnost tohoto senzoru je možné zpozorovat díky světelnému ohraničení.
Moderny senzor integrovaný do displeje je dnes, v roce 2020, již prakticky standardní výbavou vlajkového smartphonu. Telefon Xiaomi Mi 10 reagoval překvapivě rychle na odemknutí zařízení. Spolehlivost čtečky však už taková výborná nebyla.
Zařízení jsme sice odemkli rychle, ale ne vždy se to podařilo napoprvé. Na displej je prostě třeba trochu víc přitlačit. Mokré či jemně mastné prsty mohou mít rovněž problém.
Vyzkoušeli jsme, zda pomůže nahrát stejný otisk dvakrát a výsledky byly prakticky totožné. Někdy prostě stačí přiložit otisk podruhé a telefon se rychle odemkne.
V případě, že nechceš využívat čtečku otisků prstů nebo jen rád experimentuješ, k dispozici je i odemykání tváří. To je však realizováno pouze prostřednictvím přední kamery umístěné v průstřelu v displeji, a tak jde o méně bezpečnou možnost.
Internet banking si takovýmto způsobem neodemknete. Reakce na odemykání tváří však byly příkladné a rychlé na první pokus.
Android 10 + MIUI 11
Po stránce softwaru se výrobce zachoval skutečně příkladně. K dispozici je aktuální operační systém Android 10 od společnosti Google a rovněž aktuální nástavba MIUI 11 od Xiaomi.
V průběhu testování jsme obdrželi dokonce softwarovou aktualizaci na verzi nástavby MIUI Global 11.0.12 Stable.
Výrobce myslel také na bezpečnost a telefon je vybaven dubnovou bezpečnostní aktualizací od společnosti Google. Chybí tak jen květnový bezpečnostní balíček, který se pravděpodobně objeví v jedné z následujících softwarových aktualizaci.
Prostředí je skutečně rychlé a plynulé, přičemž tyto pocity ještě více umocňuje 90 Hz AMOLED displej. Smartphone neměl problém ani při náročnějším multitaskingu, potěší ovládání gesty nebo standardními softwarovými tlačítky. Systém je velmi dobře optimalizován a potěší také funkce Digitální rovnováha.
Pro dlouhodobých fanoušky je tato kombinace systému a nástavby poměrně známá. Grafická nástavba od Xiaomi je poměrně mohutná a nabízí množství prvků pro přizpůsobení včetně plnohodnotného tmavého režimu, který navíc v případě AMOLED panelu dokáže ušetřit i nějaké to procento baterie.
Fotoaparát je exkluzivní a kvalitní
Fotografická výbava smartphonu je velmi důležitá, zvláště při takto vysoké ceně, za kterou se tento smartphone prodává. A to, že v tomto případě jde o výbavu bez kompromisů, o tom není pochyb.
Hlavní senzor tohoto smartphonu má 108 MPx (f / 1.7) a optickou stabilizaci obrazu, přičemž jde o stejný senzor, který už můžeme znát ze smartphonu Mi Note 10.
Očekávali jsme tedy, že fotografické výsledky budou minimálně na stejné, ne-li lepší úrovni.
Tento senzor je doplněn ještě o trojici dalších. Jmenovitě jde o 13 MPx (f / 2.4) ultra-širokoúhlý senzor, 2 MPx senzor pro "makro" snímky a 2 MPx hloubkový senzor pro rozmazání pozadí resp. "Bokeh" efekt. Je důležité zmínit, že dražší "Pro" verze Mi 10-tky nabízí ještě o něco lepší fotografickou výbavu, zejména po stránce zadní kamery.
Zadní fotoaparáty (resp. Trojice z nich) jsou umístěny v modulu vystupujícím z těla smartphonu. Jde o poměrně výrazný modul zejména z důvodu použití optické stabilizace a smartphone se při položení na stůl výrazně kývá, což může být pro některé uživatele negativem. Tento problém lze vyřešit ochranným obalem.
Níže pod modulem fotoaparátů se nachází ještě čtvrtý zadní senzor, konkrétně jde o ultra-širokoúhlý senzor. Ten je sice rozměrný, ale je umístěn poměrně nízko a často překáží kvůli rozložení prstů při fotografování na šířku. Pod ním se nachází ještě duální LED blesk.
Video je možné natáčet v maximálně v rozlišení 4K / 60fps. Některé zdroje udávají až 8K video a dokonce to naznačuje i aplikace Fotoaparátu, při rychlé volbě kvality videa však možnost 8K nebyla v době psaní recenze k dispozici.
Originální fotky v plném rozlišení jsou k dispozici na následujícím odkazu.
Kvalita fotografií za denního světla je velmi dobrá a dokáže konkurovat ostatním vlajkovým kolegům. Barvy jsou syté, napomáhá pokročilá umělá inteligence av pořádku je i míra detailů či hloubka ostrosti. Naopak, v noci jsme očekávali o něco lepší výsledky a noční režim fotografie lze až velmi přisvětlovat.
Testovací video 4K 30 fps:
Na druhé straně, skvělý výkon podává i širokoúhlý senzor či senzor, který nabízí opravdu bohaté a vkusné rozmazání pozadí. Někdy je to možná až přehnané a fotoaparát rozmaže i blíž, nejen vzdálenější objekty. Záleží na vkusu, Xiaomi pravděpodobně snažilo přinést co možná nejuniverzálnější fotoaparát.
5G: Konektivita je nadstandardní
Vlajkový smartphone už nyní musí poskytovat plnohodnotnou výbavu i po stránce konektivity. Z názvu samotného zařízení vyplývá, že kromě standardní 4G konektivity je v tomto případě k dispozici i 5G Konektivita (1, 3, 7, 28, 77, 78 Sub6). Na Slovensku ji však zatím naplno nijak nevyužiješ.
Ve výbavě nechybí technologie Wi-Fi 6 (802.11 a / b / g / n / ac / ax), Bluetooth ve verzi 5.1, spolu s technologií aptX HD a aptX Adaptive. K dispozici je také duální GPS, A-GPS, Glonass či Galileo. Při vyhledávání polohy jsme nezaznamenali problémy a samotná lokalizace byla velmi rychlá.
Z dalších funkcí nechybí čip NFC pro provádění plateb mobilem například prostřednictvím služby Google Pay, potěší také infračervený port pro ovládání domácí elektroniky.
Skalní fanoušky nepotěší absence 3,5 mm audio konektoru a chybí také FM rádio. Pro nabíjení nebo propojení s počítačem je k dispozici konektor USB typu C s podporou funkce USB On-The-Go.
Xiaomi si tentokrát dalo záležet také na kvalitní zvukové stránce a Mi 10 osázeno pravými stereo reproduktory. Jeden se nachází na vrchní hraně, druhý na spodní a společně vytvářejí dokonalou souhru. Zvuk z nich je velmi čistý, ale ocenili bychom více basové složky. Rovněž jejich celková hlasitost je nadstandardní a dokáží ozvučit menší místnost.
4780 mAh baterie překvapila
Pokud bychom měli zhodnotit výdrž jedním slovem, je překvapivá. Už z technických specifikací nám bylo jasné, že s jedním dnem užívání smartphone nebude mít problém, ale Mi 10 často dosáhla i minimálně 1,5 dne, a to při displeji s obnovovací frekvencí 90 Hz.
V případě, že si displej přepneš na obnovovací frekvenci 60 Hz, při střídmějším ušetříš ještě více energie a dostaneš se i na dva pracovní dny na jedno nabití.
Podle hodnoty zapnutého displeje není problém dostat se na hodnoty 5 - 7 hodin "screen-on-time", což je slušný výsledek.
Standardní používání v našem případě zahrnovalo zejména aktivní využívání sociálních sítí a surfování na internetu, prohlížení e-mailů a pod. Nechybělo hodinové telefonování, příležitostné fotografování, natáčení videí, úprava fotek a hraní mobilních her po dobu přibližně jedné hodiny.
Nejvyšší výdrž smartphone dosáhl při jednodušším používání zejména na telefonování a střídmější využití na surfování po internetu. Naopak nejnižší výdrž resp. její nejrychlejší pokles smartphone zaznamenal při aktivním hraní graficky náročných 3D her či sledování 1080p videa.
Pozitivní zprávou výbavy telefonu je kromě vysoké kapacity baterie i podpora rychlého nabíjení. Konkrétně je k dispozici rychlé 30W kabelové nabíjení (koncovka v balení), 30W rychlé bezdrátové nabíjení a 5W reverzní nabíjení na zadní straně smartphonu.
Zatím jsme měli možnost otestovat pouze 30 W kabelové nabíjení, přičemž dobití z 15 do 100% nezabralo ani 60 minut. Nabíjení je skutečně velmi rychlé.
Výdrž na baterii však hodnotíme velmi pozitivně a vzhledem k výkonnému hardwaru je více než dobrá. Náročný uživatel může počítat s plnohodnotným pracovním dnem a jednodušší uživatel může dosáhnout až dva plnohodnotné dny na jedno nabití.
Xiaomi Mi 10 Recenze: Závěrečné hodnocení
Společnost Xiaomi sáhla na cenu zařízení poměrně výrazně, novinka startovala téměř za dvojnásobek oproti loňské, deváté generaci. Vlajkový smartphone se však snaží svou vyšší prodejní cenu obhájit.
Perfektní 90 Hz AMOLED panel, výkonný procesor Snapdragon 865, kvalitní konstrukce a špičková fotografická výbava. To je základ, který dnes najdeš prakticky v jakémkoliv vlajky zařízení včetně aktuálního xiaomi mi 10.
Navzdory skvělým výsledkem je prodejní cena, zvláště v oficiální české distribuci velmi vysoká a pokud o koupi uvažuješ, doporučujeme nějakou dobu ještě počkat, dokud prodejní cena trochu neklesne. Koupí však rozhodně chybu neuděláš, jde o mimořádně kvalitně zpracovaný smartphone s výkonnou výbavou.
Xiaomi Mi 10 Global
Pokud by sis chtěl koupit smartphone o něco levnější, neváhej a využij jeden z našich slevových kupónů.
Dobrá recenze, jen trochu mě zklamaly ty fotografie a video čekal jsem od toho podstatně více ... rad bych viděl fotky z té PRO verze ale asi to nebude velký rozdíl.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli náhodou nevíte kdy bude v prodeji Pro verze na gearbeste. Děkuji
Dobrý den, aktuální neumíme potvrdit, zřejmě nemají dostatek vyrobených kusů a dostupnost je pozastavena. Jakmile bude znovu v prodeji, určitě dáme vědět.