Čínská společnost Xiaomi přinesla na trh již svou čtvrtou generaci populárního fitness náramku pod názvem Mi Band 4. Už první generace Mi Band 1 a 1S z roku 2014 se staly velmi dostupnou a praktickou alternativou.
Druhá generace přinesla jednoduchý displej, který byl jemně vylepšený spolu s designem v generaci třetí. A co přináší čtvrtá verze? Odpovědi si můžeš přečíst v právě začínající recenzi.
My jsme ho koupili tady. 👇
Vícenásobné vylepšení
První pozitivní dojem nastává v případě nové generace náramku už při balení. Pestrá a moderní krabička navazuje na aktualizované balení předchozí třetí generace. Balení obsahuje samotný náramek (kapsli), silikonový řemínek v černé barvě, písemný manuál a specifickou kolébku k nabíjení. Nic víc a nic méně.
Zpracování náramku je však příkladné, nic nevrže a přestože tělo je plastové, nepřekáží to. Ohraničení displeje je na silnějším denním světle poměrně zřetelně vidět, je to trochu trnem v oku a Mi Band 4 tak díky tomu působí o něco levnějším dojmem. Po pár dnech používání se však na to dá zvyknout.
Tělo zařízení je o něco více ploché, jde o dobrý krok. Za pochvalu stojí samotné provedení silikonového pásku. Ten je totiž poprvé kompatibilní s předchozí generací náramku. To je dobrá zpráva pro ty z vás, kteří jste si nakoupili náhradní náramky k modelu Mi Band 3. Takže nevyhazovat.
OLED displej rozhodně vyniká
V dané cenové kategorii (řekněme do 30 eur) nemusí být samozřejmostí barevný, ostrý a dobře čitelný displej. Koneckonců, své by na toto téma rozhodně věděli říci majitelé předešlých generací. Displej jako takový je důležitý pro pohodlné a správné zobrazení času či notifikací, ale plní také svou designovou roli.
Novinka však přináší poprvé 0,95palcový OLED displej s rozlišením 240 x 120 pixelů. Maximální jas displeje se zastavil na hodnotě až 400 nýtů a displej tak výše zmíněné vlastnosti rozhodně má. Se sledováním na denním světle jsem byl spokojen, Barvy jsou navíc svým spektrem reálné a nekřičí po vzoru některých „presaturovaných“ AMOLED displejů.
Mobilní aplikace
Neméně důležitým prvkem kromě samotného konstrukčního provedení náramku je i mobilní aplikace, jejímž prostřednictvím je náramek spárován se smartphonem. V tomto případě jde o velmi dobře optimalizovanou a po aktualizací designu i moderně vypadající aplikaci s názvem MiFit. Už na první pohled je známa příslušnost ke značce díky oranžové barvě.
Po úvodní registraci (například přes Facebook nebo Gmail) přichází možnost přidat nová zařízení. Náramek se připojí přes Bluetooth a stáhne si potřebné aktualizace. Následně je připraven k použití. Rovněž je možné náramek aktualizovat i později, po vydání aktualizace ze strany výrobce.
Mobilní aplikace nabízí poměrně široké možnosti přizpůsobení. Zobrazí stav baterie, dny od nabití, možnosti rozložení jednotlivých prvků pod sebou v náramku či vzhled úvodní obrazovky.
Dále jsou k dispozici nastavení synchronizace, budíky, připomínky, ale i jemně otravná funkce, která vás velmi ráda vyzve k pohybu, pokud vaše doba nečinnosti překročila například jednu hodinu.
Aplikace je dostupná v slovenském jazyce, po této stránce tedy nenacházím absolutně žádný problém. Prvotní nastavení náramku spolu s aktualizaci je sice trochu časově náročnější (20 - 30 minut), samotné použití je však následně bezproblémové. Mobilní aplikace je k dispozici pro operační systémy Android (4.4 a novější) a iOS (9.0 a novější).
Funkce a ovládání
Náramek se synchronizuje s tvým zařízením prostřednictvím technologie Bluetooth 5.0 BLE, přičemž párování, aktualizace a podrobnější nastavení je třeba provést tradičně prostřednictvím zmiňované mobilní aplikace.
Po novém je náramek oficiálně opatřen certifikací 5 ATM pro vodotěsnost a přímo od výrobce je doporučován i pro plavce na měření daných sportovních výkonů v bazénu. Ovládání náramku je velmi podobné s předchozí generací, avšak nový displej přináší více prostoru pro alternativní tlačítka. Novinkou je také možnost ovládání aktuálně přehrávané hudby přímo z náramku.
Pokud by to bylo stále málo, v rámci náramku nechybí standardní fitness funkce jako měření kroků, tepu, kalorií či ujeté vzdálenosti. Nechybí funkce jako monitoring spánku počasí, časovač, stopky, oznámení z vašeho smartphonu nebo také možnost měnit styl zobrazení úvodní obrazovky na hodinkách.
Stále vás nepřesvědčil?
Čtvrtá generace náramku stojí rozhodně za pozornost, a pokud si s koupí váhal u předešlých modelů, dá se říci, že nyní je ten správný čas. Funkce a rychlost jsou prakticky na nejlepší úrovni vůbec, přehledná mobilní aplikace, možnost přizpůsobení zda cena jsou tím pravým důvodem ke koupi.
Za zmínku stojí rozhodně zmínit i nízká hmotnost jen 22,1 gramů. Potěší zahnuté 2,5D ochranné sklo či praktické dotykové tlačítko pro návrat na úvodní obrazovku či probuzení náramku (ano, probudit náramek je stále možné i zvednutím zápěstí, tuto možnost je však třeba zapnout v nastavení v aplikaci). Výbavu doplňuje i troj-osový akcelerometr a gyroskop.
Baterie nastavila nový standard
Podobně jako v případě předešlých generací, i tentokrát je k dispozici výdrž na úrovni 15 - 20 dní. Přesná hodnota závisí na aktuálním užívání každého uživatele zvlášť. To znamená jak často si měří tep, kolik notifikací si synchronizuje ze smartphonu apod. Výdrž našeho náramku se pohybovala v průměru na úrovni 16 - 18 dní.
Ve své podstatě jde o skvělou výdrž, výměnou za to, kolik funkcí tento jednoduchý fitness náramek nabízí. Výrobce pro uspokojivý výsledek navýšil i kapacitu baterie. Ta se zastavila na hodnotě 135 mAh. Lithium-polymerový typ baterie by měl být plně nabitý dodávanou nabíječkou za přibližně dvě hodiny.
Koupit či nekoupit?
Koupi Xiaomi Mi Band 4 můžeme jen doporučit. Jde o příjemné spojení základních fitness funkcí, funkcí monitorování zdraví, praktického designu a rozumné ceny.
Ke spokojenosti nám chybí snad jen NFC čip použitelný i u nás. Mi Band 4 lze hodnotit jako šikovný gadget, který zaujme, a to nejen na první pohled.