Ne tak dávno jsme testovali velmi zajímavou a inovativní exteriérovou kameru, IMILAB EC6 Dual, která v sobě kombinovala dvojici kamer v jednom těle. Podobný model má i samotný čínský gigant, Xiaomi CW500 Dual.
V této recenzi se podíváme na všechny funkce, které kamera nabízí a prověříme si také spolehlivost detekce pohybu či kvalitu obrazu.
Technické specifikace
Model | Xiaomi CW500 Dual (MJSXJ08HL) |
---|---|
Rozlišení | 2 x 2.5K (2560 x 1440 px) |
objektiv | 4 MPx |
klon | f/1.6 |
Otáčení vrchní kamery (pouze manuálně) | 25° vertikální / 180° horizontální |
Otáčení spodní kamery | 95° vertikální / 355° horizontální |
Komprese videa | H.265 |
noční režim | ano – barevný a černobílý |
Podpora paměťových karet | ano (microSD do 256 GB) |
Podporované systémy | Android a IOS |
Konektivita | IEEE 802.11 b/g/n/a/ac/ax 2.4 GHz / 5 GHz |
napájení | 12 V / 1 A |
Certifikace | IP66 |
Obousměrné audio | ano |
Obsah a kvalita balení
Bezpečnostní kameru Xiaomi CW500 nám doručil kurýr v kompaktní krabici, která byla obalena ještě v bublinkové fólii a vložena v silonové obálce.
Uvnitř je kamera ještě dodatečně chráněna další fólií v kartonové přihrádce. Vedle ní je umístěno příslušenství v samostatné krabičce. To sestává ze samolepící šablony pro předvrtání otvorů pro uchycení kamery, vodotěsné zátky na RJ45 port, sady šroubů s hmoždinkami a uživatelského manuálu.
Design a kvalita zpracování
Jak již bývá zvykem, také Xiaomi CW500 se prodává pouze v bílé barvě. Kamera je plastová a je poměrně velká v porovnání s běžnými kamerami. Na druhé straně je velikostně srovnatelná s podobným modelem, zmiňovanou kamerou od značky IMILAB. Celková kvalita zpracování je u Xiaomi lepší a kamera nepůsobí tak levným dojmem jako tomu bylo u IMILAB EC6 Dual.
Kamera v sobě kombinuje dvojici kamer v jednom těle. Spodní kamera je ta hlavní. Disponuje elektrickým otáčením v horizontálním i vertikálním směru prostřednictvím aplikace, zatímco vrchní doplňková kamera takovou funkcí nedisponuje.
Přesto si umíme pootočit i vrchní kameru v horizontálním i vertikálním směru, ale jen ručně, manuálně. Obě kamery mají u objektivů dvojici infračervených diod pro noční vidění a také dvojici LED diod pro osvětlení.
Montáž je jednoduchá
Montáž kamery Xiaomi CW500 je naprosto jednoduchá a zvládne ji skutečně každý. Upevnit si ji můžeme na zeď, jakoukoli konstrukci nebo i na strop., či dokonce i obvázat kolem sloupu.
Držák kamery je v ní integrován a má předpřipravené dírky pro montáž v obou polohách. My jsme zvolili montáž na vertikální dřevěný hranol zahradního altánu.
Pokud bys chtěl kameru upevnit například o stěnu fasády domu, kde si potřebuješ předvrtat otvory a vložit hmoždinky, slouží k tomuto účelu samolepicí šablona, která je součástí balení. My jsme ji nepotřebovali.
Párování s aplikací Xiaomi Home s problémy
Stejně jako ostatní smart zařízení od Xiaomi, i kamera CW500 spolupracuje s aplikací Xiaomi Home. My jsme měli kameru k dispozici v čínské verzi, takže jsme narazili na menší problém.
Jelikož máme všechna ostatní smart zařízení v evropských verzích, používali jsme klasickou, oficiální verzi aplikace z obchodu Google Play. Ta bohužel čínskou verzi kamery nepodporuje, a tak jsme museli hledat alternativu, kterou je upravena aplikace Xiaomi Home, která není omezena na regiony.
Tuto verzi aplikace jsme již používali iv minulosti při testování čínských verzí kamer. V červnu letošního roku však nastala jakási změna v Xiaomi Home, která ztížila vývojářům její úpravu. Z tohoto důvodu již není upravená aplikace natolik spolehlivá.
Kameru se nám sice do aplikace po několika pokusech podařilo přidat, ale nefungovala správně. Aplikace ji stále viděla jako offline a nedokázala nám zobrazit přenos obrazu. Museli jsme tak sáhnout po standardní aplikaci z Google Play a nastavit region na Čínu.
Tady je párování standardní a vcelku bezproblémové. Celým procesem nás provedla aplikace, během kterého jsme si nejprve vybrali způsob připojení – WiFi nebo kabelové spojení. My jsme zvolili nejprve bezdrátové připojení k naší domácí WiFi síti. Následně jsme se připojili k hot-spotu kamery a zbytek proběhl již automaticky. Později jsme vyzkoušeli také kabelové připojení, které také fungovalo bez problémů.
Prostředí v aplikaci Xiaomi Home
Prostředí kamery je v aplikaci Xiaomi Home stejné jako tomu bylo v případě IMILAB EC6 Dual. Obrazovka tedy v úvodní části zobrazuje živý náhled z obou kamer současně.
V obou náhledech se nachází 5 tlačítek, konkrétně: vypnutí kamery, pořízení snímku obrazu, spuštění nahrávání videa, změna rozlišení a přepnutí na celou obrazovku.
Pod náhledy je dalších 5 tlačítek: obousměrný přenos zvuku, spuštění alarmu, zapnutí/vypnutí zvuku, zapnutí/vypnutí světla a zobrazení ovladače pro otáčení spodní kamerou.
Dále zde ještě najdeme rychlý přístup k událostem zaznamenaných během monitorování, záznam videa, správu úložiště a režim pro vytvoření tvz. timelapse (časosběrného) videa.
V pravém horním rohu je ještě nenápadné tlačítko se třemi tečkami, které slouží k přechodu do nastavení.
Kvalita obrazu a záznam
Jak jsme již zmínili i výše, obě kamery nabízejí 2.5K rozlišení, ale navzdory stejnému rozlišení nejde o totožné kamery, čili ani kvalita obrazu není zcela stejná. Která je tedy lepší? Těžko říct.
Na první pohled je výstup z obou kamer téměř stejný, ale po delším testování při různých světelných podmínkách umíme zhodnotit, že každá má své plusy i minusy. Vrchní kamera má většinou lepší ostrost, ale barvy jsou jakési vybledlé. Spodní kamera si zase lépe poradí s přímým sluncem, má sytější barvy a vyšší kontrast, ale v některých místech je ostrost horší.
Jelikož se jedná o kabelovou kameru, ne baterkovou, samozřejmostí je i nepřetržitý záznam na paměťovou kartu. My jsme využívali 64 GB microSD kartu KODAK, na kterou se vejdou přibližně jen 3 – 4 dny záznamu, jelikož se ukládají videa z obou kamer současně.
Záznamy mají také zvukovou stopu, jejíž kvalita je velmi dobrá. Podobně je na tom i obousměrný přenos zvuku.
noční režim
Při nočním režimu máme k dispozici dvojici módů – klasický černobílý, kde si umíme zvolit i jas, případně barevný obraz, kdy se při detekci pohybu zapnou LED diody. Ty si umíme zapnout i manuálně při sledování live přenosu.
Kvalita nočního videa je docela dobrá a rozpoznatelné jsou také tváře osob. Samozřejmě jen jsou-li v blízkosti kamery. Na větší vzdálenost obličeje jen stěží rozpoznat.
Monitorování a notifikace
Co by to bylo za bezpečnostní kameru bez monitorování prostoru a odesílání upozornění. Hned po úspěšném párování nám aplikace nabídne nastavení monitorování. Zde si umíme vybrat z více možností.
Prostor v zorném poli kamer umíme monitorovat 24 hodin denně, případně jen během dne či noci nebo ve zvoleném časovém intervalu. Opět nám zde chybí možnost nastavení více než jen jednoho časového úseku.
Další z možností je volba senzitivity, kde máme na výběr nízkou, střední nebo vysokou citlivost. Dále zde najdeme nastavení intervalu mezi jednotlivými alarmy, kde si umíme vybrat 3, 5, 10 nebo 30 minut.
Předposlední možnost slouží k zapnutí push notifikací na základě detekovaných událostí a poslední možností v nastavení je typ notifikací. Zde najdeme následující:
- někdo se přibližuje k vozidlu
- zachycený vůz
- někdo vstoupil na vyhrazené území
- někdo opustil vyhrazené území
- zachycená osoba
- zachycený pohyb
- push notifikace pokud se spustila smart scéna
Tyto názvy se pak zobrazují v seznamu zachycených událostí a také v oznámeních. Ty nám bohužel příliš spolehlivě nechodily, pravděpodobně kvůli čínskému regionu.
Spolehlivost upozornění a alarm
Přestože nám ze začátku upozornění z neznámého důvodu nechodili, kamera události zaznamenávala a ukládala je do přehledného kalendáře se seznamem. Zde jsme většinou viděli záznamy o pohybu s označením „Zaznamenaný pohyb (Motion detected)“. I při střední sensitivitě kamera zaznamená i pohyb listí při dešti či různé hlodavce a jiné drobné pohyby.
Častokrát jsme na záznamu ani neviděli žádný pohyb. Osobně jsme tento typ upozornění vypnuli, protože se nám zdály zbytečné a zaměřovali jsme se hlavně na detekci osob.
Ta dokáže zachytit přibližující se osobu i na poměrně velkou vzdálenost a na okraji zorného pole objektivu. Jiné kamery většinou zachytily osoby až když byly blíž. Na druhé straně, občas se stávalo, že kamera nezachytila ani blízký pohyb osob. Detekce tak není příliš spolehlivá.
Při zachycení vozidel a osob si můžeme nastavit také automatické spuštění zvukového a (nebo) světelného alarmu. Při zvukovém alarmu jsou k dispozici dvě melodie, ale můžeme si nahrát i vlastní pomocí zvukové nahrávky přes smartphone. Při světelném alarmu mohou LED diody soustavně svítit nebo blikat pomalu či rychle.
AI funkce naplno nevyužiješ
Xiaomi řadí mezi AI funkce detekci osob i pohybu, ale nijak blíže nespecifikuje co konkrétně dělá AI v těchto případech, jelikož detekce pohybu a osob je běžnou součástí všech kamer.
Dále zde najdeme detekci ve vybrané oblasti v zorném poli kamery, kdy se vygeneruje samostatná notifikace. V beta verzi zde je také detekce vozidel.
Poslední, nejzajímavější AI funkcionalitou je rozpoznání obličeje. Bohužel tato vymoženost je dostupná jen pokud máš zakoupený Mi Cloud, ale u čínské verze nefunguje ani odkaz na jeho zakoupení.
nastavení
V nastaveních najdeme poměrně mnoho možností. Všeobecná nastavení zahrnují zobrazení času a data ve videu, korekci zaoblení objektivu či otočení obrazu. Najdeme zde i zvýraznění zaznamenané osoby rámečkem ve videu.
Dále se zde nacházejí nastavení nočního režimu. Na výběr máme barevný nebo černobílý režim, při kterém je navíc nastavení jasu.
V další části jsou nastavení zvukového a světelného alarmu a nastavení monitorování, o kterých jsme již psali výše. Následují také zmíněné AI funkce či vypnutí stavové LED diody.
Nechybí ani sledování pohybu osob, při kterém se spodní kamera otáčí za pohybující se osobou. Podobně jako u jiných Xiaomi či IMILAB kamer, ani v případě Xiaomi CW500 není tato funkce příliš spolehlivá a při rychlejším pohybu se kamera nestíhá za osobou otáčet.
Nastavení úložiště nám nabízí informace o stavu microSD karty, formátování či nastavení způsobu nahrávání – jen při detekci pohybu nebo neustále. Aplikace nabízí také připojení NAS zařízení, které však nemáme k dispozici.
Podobně jako u ostatních chytrých zařízení, i tuto kameru můžeme využít při automatizaci domácnosti spolu s jinými zařízeními.
Xiaomi CW500: Závěrečné zhodnocení
Bezpečnostní exteriérová kamera Xiaomi CW500 integruje dvojici kamer v jednom těle. Oba objektivy mají 2.5K rozlišení, kvalitní obraz či detekci pohybu a osob. Na první pohled se jedná o velmi zajímavou kameru s kvalitním zpracováním.
Jedná se však o čínskou verzi, která nám správně fungovala jen s regionem nastaveným na Čínu. S tím se pojí několik problémů jako nespolehlivost notifikací či občasné pomalejší načítání live přenosu, i když jsme kameru zapojili pomocí ethernetového kabelu. Problémem tak jsou čínské servery.
Pokud by se kamera prodávala iv evropské verzi, věříme, že problémy se spolehlivostí by neměla. Takto je však třeba počítat s jistými komplikacemi.